Tää on jotenki niin kamalaa, huomasin yks päivä ettei mulla oo yhtään sellasta ihmistä jolle voi puhuu kaikesta. Kavereitakaan ei ole kuin pari ja nekin työpaikalta tuttuja. Olen nimittäin 2 vuotta sitten muuttanut tänne ja pienessä firmassa ei paljon tuttuja tule. No nyt joku "fiksu" ajattelee et mikset lähde ihmisten pariin ja harrastaa..Mut kun ei jaksa siis henkisesti voimat lopussa. En mä edes tiedä mitä mä oon sanomassa, mut tuntu vaan siltä että johonkin pakko purkaa sisintään..
Ei voimia
väsynyt (m)
3448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan samalta tuntuu. Vaikka on kavereita, niin ei jaksa soittaa niille, ja jutella jotain turhan päiväistä, kun ei jaksa muutakaan. Tiedän että kaverini ihmettelevät mikä minuun on mennyt ja kyllä he tämän masennuksen tietävätkin. Jotenkin on vain ihmeellistä että he yrittävät myötäelää ja "tietää" miltä minusta tuntuu, vaikka eivät tiedä tuon taivaallista. En jaksa selitellä, joten mieluummin olen sitten yksin. Kaiken ylimääräisen tekeminen aiheuttaa suurta tuskaa ja väsymystä. Tavallisen työpäivän jälkeen ei jaksa kuin tulla kotiin ja kaatua sohvalle. On tämäkin elämää. Tänne voi onneksi purkaa tuntojaan.
Saa mulle meiliäkin lähettää [email protected]
Olen huomannut miten paljon on yksinäisiä ja väsyneitä ihmisiä nykyään. Mahdollisuuksia olis pitää yhteyttä, mutta ei jaksa jostain syystä.
Jos olet yksin, ilman perhettä, koita jaksaa edes kirjoittaa, vaikka juuri näin. Olen itsekin melko samanlaisessa tilanteessa. Ei ole sellaisia voimia että jaksais pitää yhteyttä kavereihin..en tiedä miksi. Yritän nukkua hyvin ja tehdä säännöllisesti päivän kuviot...olen myös työtön. Voit kirjoittaa myös minulle, saat sähköpostiosoitteen, jos haluat.
Tiedän tunteen. Tosin tiedän, että omalla kohdallani se johtuu vain talvesta ja pimeydestä... Nukun 15 tuntia vuorokaudessa. Opiskelut hoidan ja kaksi koiraani ja siihen se jääkin, muuta ei enää pahemmin jaksa tehdä..
Jo niin yksinkertaiselta kuulostava asia ku oikea ruokavalio/(riittävä vitamiinien saanti) auttaa uskomattoman paljon. Vaikka tuo ehkä kuulostaa ärsyttävän tädin kommentilta niin suosittelen kokeilemaan. Monivitamiini pillereitä nassuun. Ja kyllä talvella saakin olla väsynyt ja voimaton, nyky-yhteiskunta vaatii liikaa, ei talvella vaa kuulu tehdä ja jaksaa yhtä paljon ku talvella. Toinen mikä myös auttaa on ulkoilu. Kuulostan edelleenkin varmastikki touhottavalta tädiltä mutta miten mieli voi olla terve jos ruumis ei ole..?