minulla on pieni ongelma.. otsikosta voisi päätellä, että aion käyttää lääkettä humaltumistarkoitukseen, mutta näin asia ei ole.. kyse on siitä, että minulle sattui ikävästi menkat juuri tähän uuden vuoden aattoiltaan, jolloin on tarkoitus hieman naukkailla alkomahoolia.. noh, kipuni ovat erittäinkin voimakkaita, joten joudun syömään tähän tarkoitukseen määrättäjä lääkkeitä, litalgin. siitä olisin kysellyt, että kun olen varma, että joudun ottamaan lääkkeen, ja illalla tulee otettua alkoholia, niin onkohan sillä mahdollisesti mitään vaaratekijöitä? *huolissaan* miten aikaisin lääke pitäisi ottaa..? olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi auttaa..
alkoholi + kuukautislääke=?!
apua tarvitseva..
31467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitä jos kysyisit lääkkeen sinulle määränneeltä lääkäriltä? Ellet enää tähän hätään saa lekuria kiinni, tsekkaa pakkausseloste, joka siinä varmasti mukana tuli.
Mitä teetkin, älä missään nimessä luota täältä mahdollisesti saataviin, "asiantunteviin" kotilääkäreiden neuvoihin!
Olen itse käyttänyt ja käytän edelleen silloin tällöin Litalginia vatsakipuihin. Usein lääkkeen vaikutus ei kuitenkaan auta vaan joudun "puuduttamaan" kivun viinalla. Tällöin käyttö on siis päällekkäistä. En ainakaan itse ole huomannut mitään ongelmia tai vaikutuksia vaikka olen näin tietoisesti tehnytkin. En kuitenkaan suosittele ottamaan lääkettä jos aiot ottaa viinaa, vaan koita selvitä tänään ilman tabua mahd. pitkään. Kun olet humalassa niin et tunne kipuakaan.
Hyvää ja rauhallista uutta vuotta!
kiitos molemmille. muuten voisin ottaakin yhteyttä lääkäriin, mutta kun lääkäri on perhelääkäri ja satun olemaan hieman alaikäinen. mutta sitä minäkin ajattelin, ettei kannata luottaa täältä tulleeseen palautteeseen ihan täysillä.. mutta ajattelin kuitenkin kokeilla..
hyvää uutta vuotta molemmille! :)