Vaimolla on vanha apple perfom 630 macintosh! Koneessa on vanhoja tärkeitä asioita - miten ne voisi helposti siirtää PC:lle?
Ilmeisesti PC:n voi jotenkin emuloida ajamaan mac tiedostoja vai voiko?
Koneessa on mac korppu ja CD asema. Mikä olisi helpoin keino, että koneen voi sen jälkeen myydä pois tms.
kaikki apu olisi tervetullut!
Ilmeisesti PC:n voi jotenkin emuloida ajamaan mac tiedostoja vai voiko?
Koneessa on mac korppu ja CD asema. Mikä olisi helpoin keino, että koneen voi sen jälkeen myydä pois tms.
kaikki apu olisi tervetullut!
Vastaukset 4
Vanhimmat
tietystenkin tiedostomuodosta lähinnä. Eli jos on esim Word-doc. eja niin alustat Macilla vaan PC-korpun, nakkaat kamppeet siihen ja lukaiset PC:ssä.
Myös muut "yhteisohjelmien" tiedostot siirtyy näin, mut esim. Photoshop-tiedostot voipi olla vähän isoja korpulle!
Kerro lisää, mitä ohjelmia, minkä kokoisia tiedostoja. Onko ethernet-korttia? Nettiyhteyttä? Siis siinä macissa.
siirtää PC:lle? Maceja saa todistettavasti kaupasta, tiedän kun juuri ostin.
630:ssa on IDE-kovalevy, jonka voi kiinnittää monellakin tavalla uudempaan tai ihan uuteenkin Maciin ja jopa useimmat sen levyn ikivanhat ohjelmat toimivat, mikä on paras tae tiedostojen avautumisesta noin yleensä. Ylivoimaisesti järkevintä on lähestyä ongelmaa tätä kautta.
Sulla on olettamus, että siluurikautinen 630 omaa vielä myyntiarvoa, ja kuitenkin ostit sen PC:n jolta jälleenmyyntiarvo puuttuu kokonaan. Ei kuulosta taloudellisesti loogiselta..;).
taas sitä meikkis osoitti inhimillisen hyvyytensä ja kaikinpuolisen kiltteytensä kertomalla tosta vaan täysin väärät speksit! Eli siis tämä Repen versio aiheesta on paitsi parempi myös oivallisempi!
Totta vie, ittellänikin on keskusvarastossa LC630 ja IDE:hän siinä köllii! Sepä häätyykin ruuvata geenelkun massuun ja alkaa räiskimään Bololla Classicissa! Jeeeeeee!!
630:n myynti voipi olla tosiaan hankalaa kas kun postikulutkin taitaa olla enämpi kuin arvo. Eli kantsii tehdä kuten minä ja vedättää vaimon hermoja jokapuolella huojuvilla Mac-kasoilla... Ei sentäs. 630:iin saapi varmaan halvalla jostain TV/videokortin (jopa kaukosäätimellä), se oli niiden "clou" aikoinaan. Söpö lisä-TV vaikka yläkerran vessaan. Ethernet-kortti vielä sille varattuun paikkaan ja ko. helppolassa voipi tsekata emailit, kun kerta aikaa on...
Kiitoksia avusta! Pitää tutkia toi Macin tiedosto asia.
Vaimolla oli Macci ennnen kun me tavattiin ja minulla oli itsellä 2 pc:tä, jotka olivat uudempia kuin vaimon macci. Sinänsä olen aina pitänyt macceja aina arvossa vaikka itsellä ei ole koskaan ollut macceja.
Nykyään macin ja PC:n erolla ei ole merkitystä siinä mitä minä tietokoneella teen - aikaisemmin oli... mutta en ota kantaa siihen asiaan mac vs pc mielestäni molemmat puoltavat paikkaansa ja molemmilla on vakiintunut käyttäjäkuntansa!
Tässä asiassa yritän edetä vain käyttännön tietä kämppään ei mahdu kaikkea mitä haluaisi säilyttää....