Talossamme on juuri valettu lattiat (200m2). Käsittääksemme betonin pintaan tiivistynyt betoniliima täytyy hioa pois, miltä syvyydeltä pinta täytyy hioa, ja minkälaisella hiomakoneella tämä olisi kätevintä tehdä, entäs sitten nurkat ja seinänvierustat?
Jos teettäisimme tämän työn alan yrityksellä, paljonkahan tämä suunnilleen saattaisi kustantaa, noin about/m2?
Kiitokset jo etukäteen neuvoistanne ja hyvää uuttavuotta 2004!!!!
Jos teettäisimme tämän työn alan yrityksellä, paljonkahan tämä suunnilleen saattaisi kustantaa, noin about/m2?
Kiitokset jo etukäteen neuvoistanne ja hyvää uuttavuotta 2004!!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos teillä on rakennuslupa niin katsopa sieltä kuka on lupautunut vastaavaksi mestariksi ja koeta kysyä tietääkö hän asiasta mitään.
Niillä pitäisi olla pätevyys ja koulutus rakennusalalta ja maksa vaikka tuntipalkka jotta suostuu vastaamaan kysymyksiin.
Jos kieltäytyy ilmoita rakennusvalvontaan.
Hinnat saat suoraan lattiayrittäjiltä jos mestarisi pitää hiontaa tarpeelisena.
Minulla on lattiapäällystys alalla tuttuja ja he suosittelivat hiomista. Märkätiloissa välttämätön vesieristeen takia ja muualla nopeuttaa kuivumista.
Konevuokraamoista saa lattianhiontakoneen, jolla hionta sujuu melko kivuttomasti.
Konevuokraamosta löytyy , imuri myös , sitä pölyä ei muuten saa pois .
Eli vuokraa hiontakoneen lisäksi myös kaksi moottorinen kunnollinen teollisuusimuri joka kestää tuota betonipölyä. Tietävät kyllä rakennuskonevuokraamossa oikean laitteen tuohon käyttöön. Normaali imuri ei tuota hommaa kestä. Meillä oli tuo lattioiden hionta urakka juuri tällä viikolla. Eka hiottiin, sit vedettiin suurimmat määrät lattialastalla kasaan ämpärillä ulos ja sit imuroitiin teollisuusimurilla.
Tänään saatiin ekat väliseinien alapuut paikalleen. Olihan se jännä nähdä kun alkoi huoneiden paikat hahmottumaan. :)
Tiedän muutamia kohteita missä on hiottu ja missä ei. Kyselin asiaa sfnet.keskustelu.rakentaminen, mielipide oli sen suuntainen että juuri tuo betoniliima pitäisi hioa pois laatoittettavilta alueilta kiinnipysymisen varmistamiseksi. Mestarini oli sitä mieltä että mitä sitä tasaista lattiaa hiomaan.
Otin kuitenkin koneen viikonlopuksi 1½ vrk:n hinnalla (naapurikin hioi laatoitettavat tilat), hioin talon kokonaan. Maksoi muistaakseni 45 ekee. Kannattaa ottaa timanttilaikka vaikka sen kulumisesta laskutetaan mielettömästi...tämä siksi koska sitä ei saa kulumaan, me saimme 0,1 mm kulumaan n. 160 m2 käytöllä.
Kun hioo niin näkee selvästi kun väri vaihtuu --> liima on tiessään...
Betoniliima? Normaalisti lattiavalun teon yhteydessä betonin pintaan kertynyt veden ja sementin seos hierretään pintakuivumisen jälkeen siten, että pintakin koostuu kiviaineksen ja sementin seoksesta. Ikävän usein liippariporukat tekevät pintaliippauksen liian aikaisin, jolloin syntyy kuivumista haittaava, koostumukseltaan heikko ja poistettava kerros. Mielestäni puolet liippauksen hinnasta tulisi saada takaisin tai pistää liipariporukka tekemään hionta. Hionta tarpeellinen, jos ei ole aikaa odottaa noin tupla-aikaa kuivumisen suhteen tai jos pinnoitteena on joku liimattava materiaali (liimattava parketti, matto, ker. laatta). Hiontapaksuuden kyllä näkee teon yhteydessä. Pinnassa tulee näkyä harmaan lisäksi kiviainesta.
Kuinkahan yleistä tämä betonilattioiden väärin tekeminen on? Kommentteja!