Digitaalinen videokamera/digikamera

Digimaailmasta mitään tietämättömänä kysyn seuraavaa:Voiko digitaalisen videokameran kuvista kehittää normaaleita paperikuvia ja jos voi niin minkä tasoisia tulee verrattuna kuvien ottamiseen digitaalikameralla.
3406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Liikkeessä kertoivat minulle että voi, mutta laatu on huomattavasti kehnompi

Äänestä

Digi-videokameroiden still-kuvausominaisuudet ovat poikkeuksetta surkeita, markkinamiesten keksintöjä. Still-kuvat ovat korkeintaan huonoimpien digipokkareiden tasoisia.

Äänestä

Kaikki riippuu kamerasta - tietysti !!!
Itse ostin vuosi sitten Sony 120 digivideon jolla saa 1,55 Mpixelin still-kuvia. Laatu riittää loistvasti A4-suurennoksiin asti.

TOSIKÄTEVÄÄ kun matkoilla on vain yksi laite mutta kaksi käyttötarkoitusta. Itse kyllästyin kuvatessa siihen, että piti kantaa khdet laitteet ja aina oli väärä laite kädessä.

Nyt nappaa ensin still-kuvat ja sitten videointi päälle-noin yleisesti.

Tottahan se on että alle 1 Mpixelin still-kuvissa laatu alkaa heiketä. MUTTA kuinka moni tekee valokuvistaa 10x13 suurempia suurennoksi todellisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JKL kirjoitti:

Digimaailmasta mitään tietämättömänä kysyn seuraavaa:Voiko digitaalisen videokameran kuvista kehittää normaaleita paperikuvia ja jos voi niin minkä tasoisia tulee verrattuna kuvien ottamiseen digitaalikameralla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu