fuji fine pix s 5000

Mitä mieltä kyseisestä kamerasta?
6505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuollainen tuli ostettua lähipiiriin joululahjaksi. Pari päivää ehdin itsekin siihen tutustua ja ihan positiiviset fiilikset jäi. Konstruktio on tukevan ja laadukkaan oloinen hintaisekseen. Yleisimmin tarvittavat säädöt hyvin esillä/käytössä. Käyttöliittymä selkeä ja nopea käyttää. Tarkennusnopeus ja laukasuviive laajakulmalla ok, telepäässä luonnollisesti melko hidas. Kuvat hyvää 3MP keskitasoa. Normal terävöitys Fujin tyyliin liian voimakas, mutta softilla jälki paranee merkittävästi. Kohinaa ehkä hiukan enemmän kuin muutamissa isompikennoisissa 3MP kameroissa, mutta ei häiritsevästi. Laatu riittää ruudulle, kymppikuviin ja satunnaisiin isompiin printteihin mainiosti. Virrankesto ensituntumalta erinomainen. Suosittelen ehdottomasti. Tsekkaa linkki http://www.majgaj.com/s5000/

Äänestä
  • Kiitos kun vaivauduit selventämään!

    Äänestä

  • Faija osti myös samanlaisen kameran muutama kuukausi sitten. Ei se mikään huono kamera ole, tuskin kotikäyttäjä normaalisti tuota parempaa kameraa tarvitsee. Eli mäkin suosittelen sitä, hyvä kamera se on.

    Äänestä

Olen muutaman viikon kuvannut ja katsellut Finepixin kuvia. Muuten O.K, paitsi toimintavalitsinkiekko pyörii itsekseen koska on
liian herkkäliikkeinen.

Äänestä
  • Sen toimintavalikkokiekon voi pienellä fixauksella lukita haluttuun asentoon aina tilanteen mukaan.
    Pieni ruuvi ja pieni pala peltiä siihen tarvitaan.
    kumia on rungossa sen verran paksusti, että ei mene läpi.

    Äänestä

  • Filo kirjoitti:

    Sen toimintavalikkokiekon voi pienellä fixauksella lukita haluttuun asentoon aina tilanteen mukaan.
    Pieni ruuvi ja pieni pala peltiä siihen tarvitaan.
    kumia on rungossa sen verran paksusti, että ei mene läpi.

    Ostin uutena ja nyt 8 kk myöhemmin mittarilukema on 7800 kuvaa - hankitkaa 55 mm UV suodatin vastavalosuojan !! Ei tule sen jälkeen lunta, kosteuutta tai pölyä sisään ja ei naarmuja linssiin :o)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelle kirjoitti:

Mitä mieltä kyseisestä kamerasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu