Onko kellään kokemuksia IKEAn (whirlpoolin valmistamien) kalusteisiin asennettavien kodinkoneiden laadusta. Ovatko valmistajan "karvalakki" malleja, eli kannattaako koneet hankkia muualta. Mielipiteitänne kaivataan!
IKEAn kodinkoneet, laatu?
Masa
63636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Selvitä mitä kauttaa huolto toimii. Jos se on IKEA:n vastuuulla niin varmaan OK, mutta jos se on Suomen Philips'n niin ongelmatilanteiden hoito on nykyään todella takkuista.
Whirpoolilla ja Philipsillä ei ole mitään tekemistä keskenään..
Osta Miele, Bosh, Aeg maksaa mutta kestää
Meillä Boschin astianpesukone on mennyt viime aikoina ihan sekaisin vaikka ikää on n. 4 vuotta. Ei ota vettä, ohjelma pysähtelee ja pesutilos mitä sattuu. Ei tehdä enää koneita ikuisiksi niinkuin ennen. Ja luulin ostaessa että kun kalliin Boschin ostaa, niin ainakin 10 vuotta kestää varmasti.
Whirlpool ja philips tekee yhdessä astianpesukoneita yms..joten on niillä vähän tekemistä..
Varmaan ihan hyviä koneita, mutta tuntuu siltä että IKEAn bisnes on kalusteissa ja sen vuoksi koneet ovat aika hintavia. Muista kysyä tarjous myös muualta, esim. Gigantista.
SÄHKÖLAITTEET JA JÄÄKAAPPI OLIVAT IHAN JEES MUTTA KAASUTASON HAIN HELSINKIKAASULTA. TOIMIIPAHAN AINAKIN HUOLLOT JA VARAOSAHOMMELIT NOPEASTI JOS JOTAIN SATTUU JA IKEAN MALLIT EI OIKEIN MIELLYTTÄNYT SILMÄÄ. SÄHKÖKONEET OLIVAT OK.