Onkos kenelläkään kokemuksia Quick Step lattialaminaateista? Tuossa ollaan pohdiskeltu minkä valmistajan laminaatit lattiaan laitettaisiin ja tuo Quick Step on tähän mennessä herättänyt meissä eniten kiinnostusta. Joten olisimme mielissämme jos joku moiset omistava kertoisi mielipiteensä ja käyttökokemuksensa niistä.
Quick-Step laminaatista kokemuksia?
9
3735
Vastaukset
- no name
Vuoden kokemuksella ko. laminaatista ei ainakaan ole mitään huonoa sanomista, erittäin tyytyväinen valintaan, helppo pitää puhtaana. Ainoa mikä harmittaa on se ettei laitettu sitä lankkuversiota, olis ollut vielä hienompi, mutta kyllä tuo valiokoivukin on kiva.
- Rakentaja
Itsekin olemme pähkäilleet sen "tavallisen" ja lankun välillä. Ainoa mikä siinä lankkuversiossa huolettaa on se ura joka oikein imee likaa tai kosteutta saumaan aina kun lattialle moista pääsee. Nätin näköinen se lankkuversio varmasti olisi.
- pasi
Muuten hyvä mutta varo ettei siihen jää vettä lillumaan edes yöksi, saumat meinaa kupruaa etkä varmasti saa takaisin. Mutta taitaapi sama olla kaikilla ilman liimaa asennetuilla, vai tietääkö kukaan saako saumoja tiivistetyä?
- Mimmi
Kyllä saumoja saa tiivistettyä esim. Click Guard nimisellä aineella.
- pois
Mimmi kirjoitti:
Kyllä saumoja saa tiivistettyä esim. Click Guard nimisellä aineella.
Minun laminaattilattiaani tuli sauman kohdalle kupru, ts. sauma rupesi "irvistämään" kun siihen joutui/unohtui vettä. Sain tämän kuprun pois kostuttamalla kohtaa uudelleen, ja laittamalla päälle painon (yöksi). Aamulla kupru oli tiessään.
- pasi
pois kirjoitti:
Minun laminaattilattiaani tuli sauman kohdalle kupru, ts. sauma rupesi "irvistämään" kun siihen joutui/unohtui vettä. Sain tämän kuprun pois kostuttamalla kohtaa uudelleen, ja laittamalla päälle painon (yöksi). Aamulla kupru oli tiessään.
No eipä tullut tuo mieleen, täytyypä kokeilla. Eli sillä se lähtee millä on tullutkin, vrt. krapula...
- Pete
Me laitoimme Quick-Stepin vaahteralaminaattia uuteen taloomme, jossa on asuttu maaliskuussa vuosi. Päätysaumat meinaa irvistellä olohuoneessa ja keittiössä, hieman sivusaumatkin, mutta päätyjen irvistelyt ovat mielestäni liian isoja. Kerroin maahantuojan edustajalle tilanteesta ja sain ilmaiseksi lyöntiraudan, jolla naputtelin päädyt kiinni, koska epäiltiin, että asennuksessa niihin olisi jäänyt jotain jämiä. Nyt parin kk: jälkeen saumoja on jälleen auki, melkolailla samoissa kohdin. Osasyynä on varmaan kuiva huoneilma, mutta silti olisin odottanut vähemmän aukeilua. Laminaattivalinnoissa meillä oli kymmenkunta eri merkkiä. Pinnan naarmuuntuminen on toinen asia, johon olen tyytymätön. Lapsilta piti rajoittaa "autoilu" olohuoneessa, kun lattiaan todellakin tulee niitä naarmuja, eikä ne ainakaan normaalilla pesulla lähde. Kolmas asia on puhtaanpito. En tiedä mitä taikatemppuja pesuohjeiden noudattamisen lisäksi pitäis tehdä, että lattian saisi puhtaaksi. Meillä on kaksi lasta ja keskikokoinen koira sekä sähkölattialämmitys.
- vielä
Minulla noin vuoden vanha Quick-Step ei sauma ongelmia. Jostain luin että laminaatille sopiva kosteus on muistaakseni 55%. Aiheuttaisiko sähköinen lattialämmitys sen. Miten ylös lattian pintalämpötila nousee?
Meillä myös koira ja kuolaa valuu ja lattia on sen näköinen.
Quick-Stepin omalla pesuaineella saa helpolla melko siistiksi - Pete
vielä kirjoitti:
Minulla noin vuoden vanha Quick-Step ei sauma ongelmia. Jostain luin että laminaatille sopiva kosteus on muistaakseni 55%. Aiheuttaisiko sähköinen lattialämmitys sen. Miten ylös lattian pintalämpötila nousee?
Meillä myös koira ja kuolaa valuu ja lattia on sen näköinen.
Quick-Stepin omalla pesuaineella saa helpolla melko siistiksiEn usko, että sähkölämmityksellä tässä on niin suuri merkitys, samanlailla vesikiertoisenkin lämpö kuivattaa ilmaa ja ilmahan on todella kuivaa näin talvisin. En myöskään usko, että lattian pinta lämpeää siihen 27 asteeseen, joka tuntuu olevan kaikkien laminaattivalmistajien suosittelema maksimi lämpö, senhän tuntisi jo jaloissakin. Lisäksi säädän lattian lämpöä käsikäyttöisesti eli ei ole mitään älykkäitä termostaatteja, joilla on taipumusta ottaa yösähkön aikaan "lämmityspiikki", jonka olen kuullut aiheuttaneen laminaatin vaihtoa. Eli perusasiat pitäisi olla kunnossa. Laminaatti ei vaan tunnu olevankaan niin huoleton kuin mainostetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1694640Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2043372Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1162922Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562922Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis422839Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos492229Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132197Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552025En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131955Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien661529