Kissan koulutus

Niin, ajattelin nyt vaan että kuinka moni on innostunut kouluttamaan kissojaan? millaisella menestyksellä ja mitä olette opettaneet& miten?

kissani osaa istua, mutta nyt tavoitteena olisi saada se antamaan tassua ja "kuolemaan" käskystä. Haluiaisin opettaa muitakin temppuja sille, kun se on hyvin oppivainen, mutten tiedä miten voisin opettaa noita muita sille..

vinkkejä?
3505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Opeta temppuja kissallesi!!



Vaikka yleensä luullaan toisin, oppivat kissat kuitenkin samoja temppuja kuin koiratkin. Mutta kun kissalle opetetaan temppuja, ihmisen on osattava ajatella kuten kissa.

Kannattaa muistaa myös se, että kissat kyllästyvät hyvin nopeasti. Temppujen harjoittelu kannattaa jakaa useampiin 5-10 minuutin mittaisiin jaksoihin.

Käytä apunasi kissan opettamisessa jotakin kissasi suurta herkkua, ja anna oikein tehdystä tempusta herkkupala palkkioksi. Näin kissa oppii yhdistämään herkun tehtyyn temppuun. Opeta kissallesi ensin yksi temppu, ja siirry harjoittelemaan seuraavaa vasta sitten, kun ensimmäinen temppu onnistuu kunnolla.

Temppujen oppiminen saattaa vaatia monen monia toistoja, eikä laiska kissa varmastikaan ole lainkaan niin innokas temppujen tekijä kuin aktiivisemman luonteen omaava yksilö.



ISTU

Sano kissasi nimi ja samalla käsky "istu". Pidä makupalaa kissan pään yläpuolella, korvien välissä niin alhaalla, ettei kissa ala kurkotella sitä. Kun kissa istuu, kehu sitä.



PAIKKA

Sitten kun kissasi osaa istua pyydettäessä, voit opettaa kissasi pysymään paikallaan. Anna käsky ja pidä samalla kättäsi kissan naaman edessä siten, että kissa ei pääse liikkumaan. Muutaman sekunnin kuluttua kehu kissaasi ja anna palkkioksi makupala. Vähitellen voit pidentää käskyn ja makupalan antamisen välistä aikaa.



PUHU

Pidä makupalaa muutaman sentin etäisyydellä kissasi naamasta, jotta saat sen puhumaan pyynnöstä. Anna kissan nuuhkaista herkkuaan ja sano käsky "puhu". Heti kun kissasi naukaisee, anna palkkio. Toista harjoitusta tarpeen mukaan.



TÄNNE

Yhdistä kissasi nimen mainitseminen kissasi lempiherkkuun, jotta saat kissan tulemaan käskystä paikalle. Mikäli kissasi eagoi heti, sano sen nimi ja anna sille makupala. Kutsu kissaa nimeltä joka kerta täyttäessäsi sen ruokakuppeja.



ANNA TASSU

Aivan, kissalle voi opettaa myös tämän perinteisesti koirille opetettavan tempun. Kosketa kissasi etukäpälää pienellä makupalalla ja sano samalla "anna tassu". Kun kissa reagoi luonnollisesti nostamalla tassuaan, ota tassusta kiinni ja sano "päivää" samalla kun annat makupalan.



"ISTU ETUTASSUT YLHÄÄLLÄ"

Pidä makupalaa kissasi pään päällä. Tee toisella kädelläsi rauhallinen liike ylöspäin ja anna käsky "nouse". Usein käsisignaali auttaa, koska kissat reagoivat nonverbaalisiin viesteihin herkemmin kuin puheeseen. Mikäli kissa huitoo tassullaan, älä anna makupalaa vaan odota, ett' kissa istuu rauhallisesti etutassut koholla.



KIERI

Polvistu kissasi eteen lattialle. Vie makupala hitaasti kissasi vasemman olkapään ylitse. Normaalisti kissa tässä tilanteessa kääntää katseensa makupalan suuntaan. Sano "kieri" ja tee samalla pyörivää liikettä kädelläsi. Palkitse kissasi välittömästi, kun se tottelee.



VILKUTA

Heiluta kissasi nenän edessä makupalaa ja sano samalla "vilkuta". Kissa tavoittelee herkkuaan tassulla. Palkitse kissasi jälleen herkulla.



NOUDA

Aloita harjoittelu leikkimällä kissan kanssa lelulla, jota se saa helposti kannettua suussaan. Heitä lelu jonkin matkan päähän ja sano "nouda". Anna kissan ottaa lelu suuhunsa. Heti kun kissa pudottaa lelun, nosta se ylös. Purista kädessäsi lelua ja houkuttele kissan huomio leluun. Heitä sitten lelu uudelleen. Joskus narun sitominen leluun auttaa, koska silloin sinun on helpompi vetää lelu takaisin luoksesi. Kehu kissaasi joka kerta kun nostat lelun.

---------------------------------------------------------------
ite oon opettanu kissan hyppäämään ja antamaan tassua makupaloilla.....joskus onnistuu ilman makupalaakin.

Äänestä
  • Ihan kiva että laitoit suoraan sivuiltani kopatun tekstin ilman lupaani, etkä edes maininnut, mistä olet tekstin kopannut. Juuri tällaista en voi sietää. Et ilmeisesti ole kuullut tekijänoikeuslaista? Olisit voinut laittaa linkin sivuilleni http://www.kissamaailma.net, mistä tuo koppaamasi juttu löytyy täysin samanlaisena, _minun_ itseni kirjoittamana.

    Äänestä

  • Tabby kirjoitti:

    Ihan kiva että laitoit suoraan sivuiltani kopatun tekstin ilman lupaani, etkä edes maininnut, mistä olet tekstin kopannut. Juuri tällaista en voi sietää. Et ilmeisesti ole kuullut tekijänoikeuslaista? Olisit voinut laittaa linkin sivuilleni http://www.kissamaailma.net, mistä tuo koppaamasi juttu löytyy täysin samanlaisena, _minun_ itseni kirjoittamana.

    .....sen täältä suomi24:sta sorry vaa....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Lilth kirjoitti:

Niin, ajattelin nyt vaan että kuinka moni on innostunut kouluttamaan kissojaan? millaisella menestyksellä ja mitä olette opettaneet& miten?

kissani osaa istua, mutta nyt tavoitteena olisi saada se antamaan tassua ja "kuolemaan" käskystä. Haluiaisin opettaa muitakin temppuja sille, kun se on hyvin oppivainen, mutten tiedä miten voisin opettaa noita muita sille..

vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu