Monta kultakalaa...

Miten monta kultakalaa (huntupyrstöä) voisi ottaa 680 litraiseen akvaarioon?
3268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen kuullut joskus jonkun sanoneen, että 100 litraa yhdelle ja ainakin 50 litraa lisää aina seuraavalle. Eli laskemani mukaan akvaarioosi mahtuisi reilu 10 kultakalaa.

Äänestä
  • kanssa et n.8-10kpl :)

    Äänestä

7.

Enempää en laittaisi, sotkevat nuokin jo toki tarpeeksi.

Jos tahdot miettiä ja mallailla asiaa itse, niin piirrä akvaarion etusivun kokoinen neliö vaikka maalarinteipillä lattiaan. Sitten leikkaat kultakan mallisia noin 30 cm pitkiä pahvikortteja ja asettelet ne neliön sisään. Kuvittelet vielä somisteet sun muut, niin voit hahmottaa asian paremmin.

Saman voi toki tehdä mittakaavassakain vaikka A4 paperille, esim suhteessa 1:5, jolloin kultakalan koko on paperilla 6cm.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


*Goldfishlover* kirjoitti:

Miten monta kultakalaa (huntupyrstöä) voisi ottaa 680 litraiseen akvaarioon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu