apulaite ohjaamiseen

Mikä olis halvin käyttökelpoinen automaattiohjaus joka pitäis hitaan veneen määrätyssä kompassisuunnassa niin ettei tarvitsis koko ajan ohjata?
31295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

www.marinea.fi

Äänestä

Raymarine Autohelm Sportpilot: Asennetaan ratin alle suoraan akseliin. Käytetään kuin vakionopeussäädintä eli viiksestä asetetaan haluttu kulkusuunta kun keula osoittaa sinne minne halutaan mennä. Kampetta myy NavSystems Oy.

Katso netistä http://www.raymarine.com

Äänestä
  • Vaan kiemurtelee koko aikaa, auttaisko jos ratin kierroksia olisi vähemmän? Aattelin jo et tää vempain pitäis heittää yli laidan vai mikä?? Muilla kokemuksia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


köröttelijä kirjoitti:

Mikä olis halvin käyttökelpoinen automaattiohjaus joka pitäis hitaan veneen määrätyssä kompassisuunnassa niin ettei tarvitsis koko ajan ohjata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu