GM torjuu Toyotaa...
joku
131641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Palkataaan tusina teinejä joille on opetettu copy/paste-toiminto levittämään toyota on paska viestejä internettin keskukstelupalstoille. Näille penskoille voisi maksaa esim. euron tunnilta tai luvata mopon jouluksi =D
ja vielä kun huomioi, että muut isot autovalmistajat kuin Toyota ovat persaukisia, eikä firmojen uskottavuus ja tuloksentekokyky ole kummoinen ...
"
Toyotan markkina-arvo on suurempi kuin GM:n, Fordin ja Chryslerin yhteensä.
"
Jopas on Toyota kova peli ? Ääliöitä koko tojo porukka. Kuka jaksaa näin epätoivoisesti kehua autoa. Toinen todistaa toiselle kuinka hyvä auto ?? Auto siinä missä muutkin , Mutta ei sen parempi.
Olet voittaja koska olet valinnut voittajan, parhaan, menestyneen kaverin joilla kaveritkin ajaa.
Ei Toyota autona mikään ihmeellinen ole. Asiat missä Toyota on ykkönen ovat; tuotannon hallinta (suunnittelu ja toteutus), busineksen tekeminen ja alihankinnan/parteroinnin osaaminen.
On aivan eri asia onko auto vaikka ohjaukseltaan hyvä. Ainakaan Avensikset eivät ole, käypäisiä kyllä.
Kun nyt kerran näyttävät olevan jo epätoivoisia, niin mikseivät kokeile fiksumpaa keinoa ja ala myydä konsernin parhaita autoja jenkeille? Tarkoitan ihan vakavissani Vectraa, joka voisi oikein hinnoiteltuna käydä kaupaksikin ja päihittää minkä tahansa kokoluokkansa jenkin 6-0. Itse asiassa muistan lukeneeni jostain jenkkilehdestä Vectra C:n esittelyn, jossa toimittaja kehotti (yllättävän suorasanaisesti) GM johtajia ottamaan päänsä pois persiistään ja aloittamaan Vectran tuonnin.
jo vitsin murjasit :)
Ai että Vectra??? He He
Vectra on jenkeille liian särmikäs ja jykevä muodoiltaan. Tavallaan Vectran jenkkiversio on Chevrolet Malibu, joka perustuu samalle Epsilon-pohjalevylle kuin Vectra ja 9-3. Malibu on ulkonäöltäänkin kuin tylsistetty ja vesitetty Vectra: http://www.chevrolet.com/malibu/
Eihän Toyotakaan myy USAssa euro-Aven näköisiä autoja, vaan Camryn kaltaisia anonyymipuikuloita.
amerikkalaiset kaikkia paskoja täältä euroopasta
halua,onhan niillä jo vw.
Eikä liioin japseja. Jenkkien politiikka on ymmärrettävästi sellainen, että autot myös tehdään uudella mantereella. Accordit ja Camryt ovat siis jenkkituotantoa.
Ihmiset siellä kuitenkin ovat siinä suhteessa samanlaisia, että he haluaisivat ajaa mieluimmin saksalaisella tai ruotsalaisella autolla. Suomessahan Saksaa pidetään tutkitusti parhaana valmistusmaana edelleen.
Suurimmallle osalle se on Japani Huom nykysin Turkki, Englanti, Ranska ym
ilmeisesti hoksannut, mitä uudella mantereella tarkoitin, tässä hieman jatkoa.
Japanilaismerkkien amerikanvalloituksen edellytyksenä oli että autojen myynti jotenkin sopii jenkkien talouselämän protektionismiin. Kysyntäähän oli tavattomasti ja syynä tietenkin se, että amerikkalaisvalmistajien tuotekehitys laahasi pari vuosikymmentä perässä Eurooppaa ja Japania. Lisäksi amerikkalaisten elämäntapa oli nopeasti lisännyt kysyntää tila- ja maastoautoihin (myydään osapuilleen saman verran kuin henkilöautoja).
Niinpä USA:han rakennettiin useita Hondan ja Toyotan tehtaita, joiden vuotuinen yhteisvolyymi taitaa keikkua jossain 3 miljoonan auton tietämissä. Mahtimalleja ovat olleet Accord ja Camry, joita on jonkin verran modattu jenkkien makuun.