Mitä ihmisen perustarpeisiin oikein kuuluu? Eikö ihminen tulekin toimeen, kun hänellä on:
ruokaa, vaatteet, suojainen lepopaikka? Miksi ihminen tarvitsee enempää?
Mihin kategoriaan sitten kuuluu rakkaus? Se, mitä täälläkin päiväkaudet peräänkuulutetaan?
Siis onko rakkaus perustarve vaiko ei?
ruokaa, vaatteet, suojainen lepopaikka? Miksi ihminen tarvitsee enempää?
Mihin kategoriaan sitten kuuluu rakkaus? Se, mitä täälläkin päiväkaudet peräänkuulutetaan?
Siis onko rakkaus perustarve vaiko ei?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minä uskon että ihmisen perustarpeisiin kuuluu:
1. Ruoka
2. Juomat
3. ilma (hengitys)
4. Liikunta
5. Seksi
Vieläkö mitä? kertokaa ?
Oiskohan unikin joku perustavan tason tarve;-)
Tarvehierarkian mukaan perustasolla ovat fyysiset tarpeet, joita ilman kuolee...seksin puutteeseen ei tietysti kuole, mutta ilman sitä kuolee sukupuuttoon.
Toisella tasolla on sitten turvallisuuteen liittyvät itsesuojelu ja vakiintuminen, kolmannella tasolla sosiaaliset liittymisen, hoivaamisen, yhteenkuulumisen jne tarpeet. ("rakkaus " tunteena).
Näin siis tarveteorian mukaan.
Sitä ylempänä hierarkiapyramidissa on vielä aikaansaaminen, arvostus, oppimisen tarve, aatteet, itsensä toteuttaminen jne
Rakkaus on varmasti yksi perustarpeistamme. Sekä fyysinen, että henkinenkin rakkaus. Oikeastaan se on elämisen ehto. Loppujem lopuksi koko ihmiskunta jatkaa sen vuoksi elämistään. Rakkauden muodot ovat monellaisia ja ehkä kaikkia ei edes tunnista rakkaudeksi sillä rakkauteen sekoittuu muitakin tunteita, kuten vihaa, himoa,pitämistä,omistamista ja kaikkea näittenkin ympäriltä. Kyllä senkin puutteeseen voi kuolla, koska silloin elämällä ei ole mitään tarkoitusta. Kuka haluaisi elää syömisen tai asumisen vuoksi. Tai elää vain ollakseen. Kyllä elämällä pitää olla jokin muu tarkoitus. Rakastukaa, rakastelkaa ja pitäkää toisistanne,
Olen joonaksen kanssa täysin samaa mieltä...tohon ei voi lisätä mitään muuta!
Perustarve on se mitä ilman ei kykene elämään, siis ruoka ( aika yksipuolisella pysyy hengissä ), lämpö ( vaatteet riittävä suoja )
Nykyisin länsimaissa ihmiset sotkevat perustarpeen ja elämisen tason toisiinsa. Pelkä perustarve ei siis takaa ihmisen psyykkistä tarvetta saada myös elämisen laatua ( arvostus, monipuolinen ja vaihteleva ravinto, ystävyys, viihtyisyys ja onnellisuus )
Minusta perustarve on nimenomaan se mitä ilman ihminen heittää hengen / kuolee. ( enkä tarkoita sitä hengen / mielen kuolemista )