Mitäpä mieltä olette, montako talvikautta (n. 10tkm/talvi) samalla nastarengaskerralla on "turvallista" ajaa?
Omassa kiesissäni ovat edelleen syksyllä -99 hankitut Hakkapeliitta 1:set, joissa on kulutuspintaa ja nastoja hyvin jäljellä. Oma näppituntuma on, että "normaaleilla" talvikeleillä renkaat toimivat ok, mutta liukkailla erityisesti sivuttaispito on heikkoa.
Omassa kiesissäni ovat edelleen syksyllä -99 hankitut Hakkapeliitta 1:set, joissa on kulutuspintaa ja nastoja hyvin jäljellä. Oma näppituntuma on, että "normaaleilla" talvikeleillä renkaat toimivat ok, mutta liukkailla erityisesti sivuttaispito on heikkoa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se taitaa olla niin ettei niillä turvallisesti aja kuin kolme talvea korkeintaan. Vaikka kilometrejä ei tulisikaan hirmusti niin renkaan seos kovenee josta seuraa ettei ne enää pidä kunnolla. Kun seos kovenee niin rengas kuluu kyllä hitaammin mutta pito on mennyt.
kyllähän ne sen auton vaihtovälin menevät, itse ajelen autolla sen 3-4 vuotta ja vaihdan kulkuneuvoa tuoreempaan, jolloin renkaat väkisinkin menevät uusiksi...
yleensä ehdin tuossa ajassa ajaa ~50.000 km, josta talviajoa luonnollisesti on puolet
itselläni on vielä -95 vuoden autossa alkuperäiset talvirenkaat, joissa pintaa on, mutta alkavat olla jo melko liukkaat jääkelillä. Vielä jos tämän talven noilla ajelis, nyppis nastat kesäksi niin ens talveksi olisi jo pakko ostaa uudet.
Vähintään kaksinkertaisesti niin monta talvikautta kuin "vastaavilla" kitkoilla.
Yhtä paljon ajetut nastarenkaat ovat todistetusti huomattavasti turvallisemmat verrattuna kitkoihin ja nastarenkaat myös kestävät monin verroin pitempään. Tämänhän kaikki tietävätkin.
Vain toope ajaa kitkoilla enemmän kuin kaksi tai maksimissaan kolme talvea. Kitkat kannattaa ajella loppuun keväällä, kahden talven jälkeen. Sen mitä kitkat asfaltilla kuluu, niin sen kesärenkaista säästää.
Nastarenkailla kun ei kesällä saa ajaa, niin niillä tulee sahattua niin pitkään kuin pintaa riittää ja nastoja on tallella, vaikka pito on kadonnut pari talvea takaperin.
Ja kitkathan osoittautuvatkin varsin järkiostoksiksi, kun parin vuoden välein joutuu ostamaan uudet ;)
Eipä ole kakaralla vielä paljoa ajokokemusta (6 2 talvea...)!
Ei tässä nyt ihan kakaroita enään olla. Ensimmäinen auto tosin tuli ostettua vasta 25 vuotiaana. Ensimmäiset kaksi sarjaa oli nasta renkaita ja pinnan kulutuksen mukaan olisivat kestäneet kuusi talvea. Sen jälkeen olen ajanut neljä sarjaa kitkoja ja suunnileen kaksi talvea renkaalla.
Ei kitkarenkaan kuluminen ole pelkkää menoa, sillä kesärenkaiden kulutus vastaavasti vähenee.
Vuonna 1980 auton alle ostetuilla talvirenkailla ajeltiin vielä talvella 2002. Auto meni elokuussa 2002 romuttamoon, renkaissa oli vielä 90% nastoista ja 4 mm kulutuspintaa. Merkki tietysti Nokia.
Talvirenkaiden ominaisuudet säilyvät 2-4 vuotta riippuen missä päin suomea ajat, mitä enemmän paljasta asfalttia sitä vähemmän käyttö-
ikää renkaille, nastat tahtovat aina kulua enemmän suolatuilla teillä. Kulutus pinnan seos
kovettuessan myös heikentää renkaan ominaisuuksia, olen kuullut että kesä säilytyksen aikana olisi hyvä laittaa silikonia
renkaisiin, tällä voisi olla hidastava vaikutus
kovettumiselle?