Linux-käyttiksien ytimessä erittäin paha haavoittuvuus:
Voi,itku!!.
4553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Haavoittuvuuden hyväksikäyttö vaatii järjestelmän käyttöoikeuksia."
paha muttei kuitenkaan loppujenlopuksi kovinkaan vakava(peruskäyttäjän kannalta), koska ensin pitäisi saada jotenkin haltuunsa järjestelmän käyttöoikeudet, joka ei ole välttämättä kovinkaan helppoa.
onhan tuo kyllä huono alku uudelle ydin-sarjalle.
kaipa kohta ilmestyy paikkaus tuohonkin.
..pitäisi korjata tuo. En tiedä 2.6:sta
"Vakavampi haavoittuvuuksista ei tiettävästi koske tuoretta 2.6-sarjan ydintä."
http://www.mbnet.fi/jutut/uutiset/?from=etusivu#U1308
tuli luettua sama uutinen toisesta lähteestä, eli ei pitäisi koskea tuota 2.6-sarjan ydintä tai ainakin uskotaan niin.
Mandaken sivun "Security" alasivulla luetellaan ne kernelin versiot, joihin on paikkaukset. Koska itselläni oli pykälää vanhempi kernel kuin nuo tuossa mainitut, päätin päivittää kerneilini samantien uudempaan. Sen (ja vastaavan kernel-source) sain osoitteesta rpm -tiedostoina:
http://www.mandrakesecure.net/en/ftp.php
Asensin ensin uuden kernelin, ja käynnistin masiinan uudelleen, ja asensin sitten Kernel-sourcen. Senjälkeen avasin "Pakettiehnhallinta/poista ohejlmia" - kansion "Käynnistä sovellys" -napin kautta, ja poistin luettelosta edellisen kernelin. Lopuksi poistin asennuksen tuoman "lisäyksen" lilosta.
Siinä se oli se "turvapäivitys" kaikkinensa, ja tavallaan minunkin tapayuksessani puhdasta hätävarjelun liioittelua.