Kaiken on saanut aikaan Jumala, joka Kristuksen välityksellä on tehnyt meidän kanssamme sovinnon ja uskonut meille tämän sovituksen viran. Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille viaksi heidän rikkomuksiaan; meille hän uskoi sovituksen sanan. Me olemme siis Kristuksen lähettiläitä, ja Jumala puhuu teille meidän kauttamme. Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa.
Kaiken on saanut aikaan Jumala, joka Kristuksen välityksellä on tehnyt meidän kanssamme sovinnon ja uskonut meille tämän sovituksen viran. Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille viaksi heidän rikkomuksiaan; meille hän uskoi sovituksen sanan.
Me olemme siis Kristuksen lähettiläitä, ja Jumala puhuu teille meidän kauttamme.
Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa.
(Uskomalla meidän sovitussaarna)
Kristukseen, joka oli puhdas synnistä, Jumala siirsi kaikki meidän syntimme, jotta me hänessä saisimme Jumalan vanhurskauden.
Kaiken on saanut aikaan Jumala, joka Kristuksen välityksellä on tehnyt meidän kanssamme sovinnon ja uskonut meille tämän sovituksen viran. Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille viaksi heidän rikkomuksiaan; meille hän uskoi sovituksen sanan.
Me olemme siis Kristuksen lähettiläitä, ja Jumala puhuu teille meidän kauttamme.
Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa.
(Uskomalla meidän sovitussaarna)
Kristukseen, joka oli puhdas synnistä, Jumala siirsi kaikki meidän syntimme, jotta me hänessä saisimme Jumalan vanhurskauden.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Paljon on Raamatun kohtia, jotka viittaavat Jumalan toimivan vain seurakunnan kautta pelastuskysymyksessä. Tosin Pyhä Henki kutsuu kyllä lukemattomilla tavoilla, mutta pelastus tulee sanasta, julistetusta sanasta. Mitä merkitystä olisi sitten Jeesuksen sanoissa "Kaikille kansoille...on Hänen nimessään saarnattava parannusta ja syntien anteeksiantamista"? Luuk. 24:47.
Mitä vastaanväittäjät sitten yrittävät itse vakuutella jos he eivät usko omilla sanoillaan olevan merkitystä. Jättäkää tekin oppinne mukaan kaikki Jumalan haltuun ja antakaa ihmisten sopia asiansa kahden Jumalan kanssa ja lukea Raamatusta yksikseen, mitä siitä parhaiten taitavat ymmärtää. Mutta tehän tahdotte kuitenkin opettaa ikään kuin kukaan muu ei ymmärtäisi Raamattua. Näin te itse kumoatte omat päättelynne parhaiten.
Lukekaa myös Room. 10:6-15. Tuossa kohdassahan nimenomaan kielletään töllistelemään ja hakemaan pelastusta ja anteeksiantamusta taivaasta tai maan alta. Ei, se on julistetussa sanassa. Lue myös Room. 1:16, 1 Tess. 1:5-6, 1 Joh. 1:6, 1 Kor. 1:18, 15:1-2, Apt. 10:42-43, 11:14-15, Joh. 17:20, Ef. 1:13, Kol 1:3-6, 1 Piet. 1:23-25, Jaak. 6:16.
Tässä joitakin kohtia vakuudeksi.
Jumala ei lähettänyt apostoleitaan jakamaan kirjoituksia tai traktaatteja vaan julistamaan evankeliumia. Kyllähän Jumala antaa suoraankin anteeksi joka hetki, mutta ainoastaan niille, jotka uskovat ja joilla on Isä. Niinhän Isä meidän rukous alkaa "Isä meidän....".
Mutta eihän sillä, joka on epäuskossa ole Isää. 1 Joh. 2:23-24 3:10,1-15, 4: 6-6, 15-16, 5:10-12 Joh. 3:36, 8:41-44.
Kuitenkin uskon myös sakramenttien voimaan pelastaa, mutta nekään eivät ole taikakaluja tai pelastusautomaatteja irrallaan tai ilman Jumalan sanan opetusta. Jos niitä korostetaan ja jätetään käsky julistaa parannusta ja lakia sekä evankeliumia, eivät nekään tule auttamaan. Armahdustahan ei tarvitse kukaan muu kuin tuomittu. Uskoakaan ei tarvitse ellei ole ensin pimeydessä ja hukkumassa. Jumalan sanan julistus on nimenomaan tarkoitettu uskon herättämistä varten siinä missä mikään muu ei enää auta.
PELASTAVA Jumalamme ei ole salattu Jumala vaan ilmoituksen Jumala ja Kristuksen kirkko on sanan kirkko. Jumalan salattua tahtoa ei tiedä ja tunne kukaan, mutta ilmoitetun tahdon välittää Raamattu ja se opettaa meitä viemään sanaa suullisesti muille. Emmehän tiedä esim. ketkä Jumala on valinnut ja emmekä koskaan saa selville Jumalan tahtoa itseämme kohtaan jos alamme ottamaan siitä selvää suoraan Jumalalta rukoilemalla tai kyselemällä hänen mielenlaatuaan itseämme kohtaan. Tätä tietä vastaan opettaa Paavali Efesolaisille kirjeessään ja muistuttaa Jumalan ilmoittaneen tahtonsa Pojassaan Ef. 1:3-7,13. Kristus on se valittu, jonka kautta mekin kun uskomme olemme valittuja ja se välinen millä Kristus itseään jakaa on julistettu sana ja sakramentit.
vl-potaskaa!
"PELASTAVA Jumalamme ei ole salattu Jumala"
Jesaja 45:15 Totisesti, sinä olet salattu Jumala, sinä Israelin Jumala, sinä Vapahtaja
"Emmehän tiedä esim. ketkä Jumala on valinnut ja emmekä koskaan saa selville Jumalan tahtoa itseämme kohtaan jos alamme ottamaan siitä selvää suoraan Jumalalta rukoilemalla tai kyselemällä hänen mielenlaatuaan itseämme kohtaan"
Jos sinulta puuttuu pelastusvarmuus, niin et todellakaan ole uskossa. Jokainen joka uskoo Jumalan sanaan absoluuttisena totuutena, uskoo siihen lupaukseen pelastuksesta, jonka Jeesus Kristus ristinpuulla meille on lunastanut. Uskoa ei ole, jos tätä sanaa epäilee.
Jesaja 45:15 Totisesti, sinä olet salattu Jumala, sinä Israelin Jumala, sinä Vapahtaja
Niin, totta, mutta keille se on salattu? Vanhassa liitossa Jumala olikin salattu, kuten Paavalin opetuksista saamme kuulla. (Katso alempaa tekstiä Kolossalaisille)
Ei varmaankaan sinulle tai minulle hän ole salattu, jotka tunnemme Jeesuksen, kuten myöhemmin itsekin mainitset. Jeesushan sanoi, joka tuntee minut, tuntee Isän Joh. 8:19. Jeesus ei ole salattu Jumala, vaan ilmoitettu Jumala kaikille uskoville.
Jumalan salattua tahtoa Hänen ulkopuolellaan emme tunne, ilmoitetun, joka tuli Jeesuksessa sensijaan kyllä, kuten jo mainitsitkin ja sehän on sanassa. Heb. 1:1.-2. Hän tuo pelastusvarmuuden koska siitä todistetaan, niin kuin Jeesus sanoi opetuslapsilleen; "Te olette tämän todistajia", Luuk.24:48, siis sen, "että Kristus oli kärsivä ja kolmantenä päivänä nouseva kuolleista", jae 46.
Paavali kirjoittaa kolossalaisille samasta asiasta; Kol.1:25-27; "Minusta on tullut sen palvelija, kun Jumala suunnitelmansa mukaisesti
uskoi minun tehtäväkseni ilmoittaa teille TÄYDELLISESTI sanansa salaisuutensa, joka on ollut kätkössä aikojen alusta, sukupolvesta toiseen, mutta jonka Jumala on nyt paljastanut pyhilleen. Hän on tahtonut antaa heille tiedoksi, miten häikäisevän kirkas on tämä kaikille kansoille ilmaistava salaisuus: Kristus teidän keskellänne, kirkkauden toivo". Lue myös Room 16:25-26.
Selvää tekstiä, eikö totta?
Salatun tahdon tunteminen edellyttäisi, että me tietäisimme ketkä Jumala tahtoo pelastaa ja ketkä paaduttaa ja kuinka hän pelastuhistoriaa ja ihmiskunnan kaitsentaa tahtoo johtaa. Siitä Jesaja sanoo, että Jumalan tiet ovat niin paljon korkeammalla meidän teitämme, kuin on taivas maasta.
Jumala ei vastaa ei puhu eikä ilmaise tahtoaan taivaasta suoraan, vaan puhuu Raamatun todistuksella ja uskovien suulla.
Siispä täytyy olla niin, että pelastavan Jumalan tunnemme me, jotka uskomme, mutta uskottomat eivät häntäkään tunne. 1 Joh. 2:13, 4:7.