Penkit puhtaiksi

Ostin viime kesänä amerikkalaisen daycruiserin, joka oli seissyt suurimman osan kesää laiturissa ilman pressuja.
Valkoiset tekonahkapenkit olivat saaneet siipeensä, eli homepilkkuja on siellä täällä.
Millaisella pesuaineella penkit saisi putsattua? Kertokaas kokemuksia ja hyviä pesuainemerkkejä, kiitos.
5617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Starbriten homeenpoistajaa. On aika tuhti aine ja aloita varovasti jostain sellaisesta paikasta joka ei ole näkyvissä normaalisti.

Äänestä
  • Osta klorinia normaalista kaupasta ja laimenna sitä. Kankaalle 20%. Penkille voit kokeilla melkoisen kovaa seosta. Kokeile ensin huomaamattomaan paikkaan. Klorini tappaa homeitiöt ja näin juttu ei uusi helpolla.

    Äänestä

  • masi kirjoitti:

    Osta klorinia normaalista kaupasta ja laimenna sitä. Kankaalle 20%. Penkille voit kokeilla melkoisen kovaa seosta. Kokeile ensin huomaamattomaan paikkaan. Klorini tappaa homeitiöt ja näin juttu ei uusi helpolla.

    valkaiseeko? Toi Starbriten tavara käy myös värjätyille pinnoille, ainakin useimmille.

    Äänestä

Itselläni myös vanhempi jenkki, joka tosin oli ollut hyvässä hoidossa ja kuomut päällä aina satamassa, kun sen ostin.
Silti vuodet olivat hieman pintyttäneet alkuperäistä vinyyliä. Tämä pinttymä poistui Starbriten sarjasta löytyvillä vinyylin putsausaineilla. Jos vinyyli on ohuempaa, kuten toisissa jenkeissä on, saattaa siinä olla syyt sen verran pinttyneet, että kun rupeaa putsaamaan kovilla kamoilla, jää niihin silti likaa ja jälki tulee epätasaiseksi. Kannattaa kokeilla pienelle alueelle näkymättömämpään paikkaan, ennenkuin aloittaa. Myöskin jos kaataa ainetta suoraan vinyylille, se paikka jää näkyviin puhtaimpana samoin kuin mahdolliset valumat ja roiskeet. Siis ainetta pieni määrä sieneen tai vastaavaan, ei suoraan vinyylille. Starbritelta löytyy myös vinyylille suoja-aineita, joita kannattaa myös käyttää. Ylipäätään parhaat jenkkien venevinyylit kestävät melkoistakin hankausta, joten karkeahko sieni on hyvä apu työstämisessä.

Huolellisuutta työhön ja hyvä tulee!

Äänestä

Osta Starbrite, saat siinä puoli litraa homeenpoistajaa ja suihkepullon. Kun se tyhjenee, voit täyttä kätevän (mutta kalliin) suihkepullon esim. Super Klor -aineella, jota saa ruokakaupasta.

Starbrite sisältää "alle 5% natriumhypokloriittia ja anionisia tensidejä". Jos luet Sparin siivoustarvikehyllystä, mitä 'kylppärikloorit' sisältävät,huomaat että niissäkin on "alle 5% natriumhypokloriittia ja anionisia tensidejä". Ja alle kaksi euroa per pullo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rami kirjoitti:

Ostin viime kesänä amerikkalaisen daycruiserin, joka oli seissyt suurimman osan kesää laiturissa ilman pressuja.
Valkoiset tekonahkapenkit olivat saaneet siipeensä, eli homepilkkuja on siellä täällä.
Millaisella pesuaineella penkit saisi putsattua? Kertokaas kokemuksia ja hyviä pesuainemerkkejä, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu