Aika erikoista, että Mäkinen ei tehnyt mitään muuta kaksivuotisen Subaru pestinsä aikana kuin haukkui auton renkaita ja tehon puutetta. Samaan aikaan tallikaveri ajeli samanlaisella autolla kilpailujen voitosta. Eli Mäkisen olisi vain pitänyt lopulta myöntää että olen aivan liian hidas ja muut menee nopeempaa.
Vastaukset 4
- Petri
Tommi Mäkisen ansioita ralliautoilun parissa ei kukaan voi kiistää. Neljä perättäistä maailmanmestaruutta ei tullut sattumalta.
Voittihan Tommi ensimmäisen kisansa Subarun ratissa Montessa.
Subaru-tallin ammattitaito ei ollut aina MM-sarjan vaatimusten tasolla. Tommin johtaessa Safari-rallia joku unohti täyttää iskarit ja koko jousitus romahti seuraavalla ek:lla. Lisäksi tiimin henkilökunnan vaihtuvuus oli suuri joka ei varmasti ainakaan auttanut asiaa.
Tutkamittaukset osoittivat, että Subaru hävisi moottorin tehoissa muille kärkiautoille.
Ruotsi ja Monte Carlo ovat liukkautensa takia ainoat rallit, joissa ajajat voivat ajotaidollaan paikata autonsa puutteita. Montessa Mäkinen yritti liikaa ja ajoi ulos. Ruotsissa vain Grönholm oli nopeampi.
Solbergin ajotyyli sopi Subarulle paljon paremmin kuin Tommin. Tommi jarruttaa voimakkaasti ennen kurvia, kiihdyttää kurvissa ja pyrkii siitä ulos mahdollisimman kovaa. Sellaista ajotyyliä varten nelivetoisesta autosta pitää tehdä enemmän taka- kuin etuvetoinen.
Petter ajaa autoa enemmän etuvetoisena, kääntää sen väkisin kurviin. Se ei luista juuri ollenkaan , eikä meno näytä miltään, mutta kello tykkää. Petterin ajotyylissä moottorin tehon puute ei näy niin selvästi, koska auto ei liu´u kaarteessa. Eikä ajotyyliä,joka on iskostunut selkäytimeen, niinvain muuteta.
Tommi lähestyi jo neljääkymmentä ja nälkä sekä motivaatio olivat hiipuneet. Hänen lopettamispäätöksensä ajoitus oli hyvä urheilullisesti. Nyt hänestä ei jäänyt kuvaa entisestä mestarista joka ei pysty tunnustamaan aikojen muuttumista. Tommi pystyi vielä viimekin kaudella ek- voittoihin niissä kilpailuissa joissa auton puutteita pystyi korjaamaan ajotaidolla.
Ralliautoilulla ei ollut enää juurikaan annetavaa nelinkertaiselle maailmanmestarille.- Mämmi Tokinen
Näillä kakaroilla muisti loppuu vuoteen 1995, koska ne sitä ennen kusivat vaippoihin.
Rallipuolella on yleinen huuli: "Olet niin hyvä kun viimeinen kilpailusi".
- rrr
Jos pojjaat tietää mitkä on lukot autossa niin siinä teille osa syy miksi Tommi ei enää pärjännyt. Kun ei oppinut enää käyttämään aktiivilukkoja samalla tavalla kuin nämä "nuoret" sälli, jotka ovat ajaneet niillä koko ikänsä.
- subbe
No kyllä peiliin saa katsoa jos ei opi uutta ajotyylia 2:ssa vuodessa. Turha siinä on aktiivilukkoja syyttää(lisää koottuja selityksiä). On totta,ettäTommi on LEGENDA ja aikansa kunkku,mutta kyllä nuo loppuajan selitykset rupes ärsyttämään,Kyllä MESTARIN (4) Pitäs joskus myöntää omatkin virheet. Esim Tuohino Ruotsin mm-rallissa " Ajettiin vaa kuin akat" todella rehellinen kommentti!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231515Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651258- 981010
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105934Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet305852Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21807- 120735
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k223724- 61685
- 100636
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html298603- 13594
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.105546- 40490
- 36489
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59461- 47460
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv80451Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas25451