Oiskos käyttö kokemuksia mp asun puvuista? vedenpitäviä jne..? entä oxtarin goretex kengistä?
mielipiteitä?
Mixu
61062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muistaakseni Oxtarin kenkä voitti Bike -lehden testin. Olikohan...?
Jos joku muistaa paremmin, niin kommentoikoon.
-Joka tapauksessa kannattaa ostaa kengät joissa on todella GoreTex -kalvo, eikä mikään töxtex -kalvo. Näin saat varmasti laadukkaan "kosteussuojan"
Ostin pari kesää sitten moponi maahantuojalta ja samalla tuli törsättyä MPasun takkiin ja housuihin. Onneksi sateetonta aikaa oli ensimmäiset kaksi kuukautta, sen jälkeen ensimmäisessä rankkasateessa takki kesti kuivana (ennen kuin vesi tunki iholle) vajaa tunnin ja housut samoin. Myin MPasun puvun huutonetissä asevelihintaan ja päädyin Yokoon (kaksi kertaa kalliimpi mutta myös laadukkaampi) ja kuivana olen pysynyt sateellakin.
Minulla on pitänyt vettä ja lämpöä. Ihan OK kylmän kelin puku. Ehkä kalliimmista (MP-asun tai muiden valmistajien) löytyy parempia jos tosissaan mp-matkailua harrastaa.
MP-Asun yleishousut:
Väljät gore housut joiden polvisuojat eivät pysyneet paikallaan kuin ensimmäisen asfalttikosketuksen verran. Sen jälkeen polvien suojana oli vain kangas. Vasen polveni sai nauttia polvisuojasta yhden kosketuksen verran ja oikea ei sitäkään. Tähän tulokseen tulin vertaamalla housuista löytyneitä kulumajälkiä omiin polviin. Myös housujen päällyskangas oli puhki useasta kohtaa. Ainoan tähtensä housut ansaitsevat vedenpitävyydellä ja mukavuudella
Mulla on MP-asun puku, joku halpa. Toimii hyvin ja vettäkin pitää. Turhan väljähän tuollainen tixtex-puku on ja mm. siksi helteellä on nahkat, mutta jos yhdellä puvulla haluaa selvitä niin kyllä tuo minusta hyvä valinta on. Näissä uusissa näkyy olevan vielä kiristysvetskarit että saa syndit tiukasti paikalleen.
Mistä tuntee aloittelevan motoristin: sillä on MP-asun ajokamppeet:-)
Vaikka en olekaan aloittelija, ostin joskus MP-asun housut. Ne vuotivat vettä haaroista ja menivät vaihtoon. 2. pari piti paremmin. Mielestäni housut olivat liian väljät ja niissä ei ollut kunnon suojia. Päädyin siksi Yokon gore-housuihin, jotka ovat toimineet hyvin. Yokon takki oli jo entuudestaan.
Valitettavasti hyvää ei tahdo saada halvalla. Kunnon ajokamppeita haluavan kannattaa katsella gore-kalvollisia malleja vaikka ovatkin hintavia. MP-asu on edullinen, mutta se näkyy laadussa.