Kuinka ulosotto perinnöstä tapahtuu?

Eli jos minulla olisi vaikka 100.000 mummon markkaa ulos-otossa ja talo perintönä ja se ulosmitataan,niin pakko huutokaupataanko se tuolla 100.000,vai sillä mitä siitä saa.Esim. 500.000 mummoa?Saanko minä sitten tuon 400.000 mikä jäi ulos-otossa olevien 100.000 jälkeen?
51177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mikäli talo kuuluu jakamattomaan kuolinpesään, ei taloa voida ulosmitata, vaan velallisperillisen perintöosuus ulosmitataan.

Mikäli talo on perinnönjaossa tullut jollekin perilliselle, se voidaan ulosmitata ja myydä pakkohuutokaupalla, jolloin se myydään korkeimman tarjouksen tehneelle. Periaatteessa ei saa myydä alle käyvän hinnan.

Mikäli velka on pienempi kuin kauppahinta, velallinen saa ylijäämän itselleen.

Äänestä

Kysymys kuului: "Kuinka ulosotto perinnöstä tapahtuu?" Täydennän hieman "Tahran" vastausta.

Jos jo omistat talon, on samantekevää, oletko perinyt sen vai ostanut. Talon suhteen menetellään "Tahran" kertomin tavoin.

Samoin, jos talo kuuluu jakamattomaan kuolinpesään, jonka osakas olet, menetellään "Tahran" kertomin tavoin, eli perintöosuutesi ulosmitataan. Sen jälkeen jatko on seuraavanlainen:

Kun pesänosuutesi on ulosmitattu, ulosmittausvelkojalla on sama oikeus kuin pesän osakkaalla vaatia perinnönjakoa; jaon toimittaa tällöin oikeuden tehtävään määräämä pesänjakaja. Jos pesänjakaja katsoo jaon toteuttamisen kannalta tarkoituksenmukaiseksi talon myymisen (vaihtoehtona murto-osuuksiin jakaminen), se myydään hänen toimestaan. Myyminen voi tapahtua muutoinkin kuin huutokaupalla (joka ei ole pakko-, vaan vapaaehtoinen), ellei oikeus ole toisin määrännyt. Pesänjakaja vastaa siitä, ettei taloa myydä alihintaan. Jaon saatua lainvoiman pesänjakaja tilittää velallisen osakkaan osuudesta velan korkoineen ja kuluineen ulosottomiehelle ja antaa mahdollisen ylijäämän ko. osakkaalle.

Äänestä
  • ... niin pieni kommentti tähänkin.
    Puristi: >>ulosmittausvelkojalla on sama oikeus kuin pesän osakkaalla vaatia perinnönjakoa>Jaon saatua lainvoiman pesänjakaja tilittää velallisen osakkaan osuudesta velan korkoineen ja kuluineen ulosottomiehelle ja antaa mahdollisen ylijäämän ko. osakkaalle

    Äänestä

...ja jakaa perintö ennenkuin ulosottomies saa vihiä asiasta.

Nimim. Kokemusta on, ulosottomies jäi hapelle

Äänestä
  • Enkä kyllä aio maksaa perintöveroakaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Frodo kirjoitti:

Eli jos minulla olisi vaikka 100.000 mummon markkaa ulos-otossa ja talo perintönä ja se ulosmitataan,niin pakko huutokaupataanko se tuolla 100.000,vai sillä mitä siitä saa.Esim. 500.000 mummoa?Saanko minä sitten tuon 400.000 mikä jäi ulos-otossa olevien 100.000 jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu