Lopputulokset:
1. Toyota Corolla
2. Mazda 3
3. Daewoo Nubira
4. Mitsubishi Lancer
1. Toyota Corolla
2. Mazda 3
3. Daewoo Nubira
4. Mitsubishi Lancer
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitens sitä nyt parasta kukaan voisi voittaa :)
koska corolla on ollut autoista paras? Eihän Toyota ole edes auto! Ostakaa auto joka ei vinguta starttia, hörpi öljyä kuin juoppo jaffaa sunnuntaiaamuna sekä sen jälkeen savuta niitä pihalle. Näin minun entiset kolme corollaa teki. Sen jälkeen rupesin ostelemaan autoja!!!
Eikä velliperse ole koskaan omistanut toyotaa.
hienoa että Corolla pärjäsi näille 90 -luvun japseille/koerean koreille. Hyvä myös et näissä vertailuissa ei tule korrosio ym. ongelmat esille..
se kivikova KATKERA!
Mazda 3 on vuosimallia -03/04. Se on myös Ford-konsernin tuliterälle alustalle rakennettu. M3 valittiin juuri Tuulilasin vuoden autoksi, jossa se voitti mm. Golfin samasta luokasta. Eli ei se Corolla nyt aivan huonoa voittanut. Aiemmin
Tuulilasin parivertailussa Corolla hakkasi selvin lukemin Euroopan vuoden auto Megane II:sen. Ne pari muuta eli Mitsu ja Daewoo sitten eivät olekaan enää oikein kovin kilpailukykyisiä malleja vaikka uusia ovatkin.
Ei paljon liikuta, mikä tuollaisen rupusakin voittaa. Luulisi Tuulilasin pystyvän keksimään hieman paremmankin vertailuryhmän.
Katkeria on ilo oikein lukea noita reppania!
Itse omistan näköjään voittaja auton!
Onnea vaan voittaja autollesi. Kyllä
sun elämä on mahtavaa.
vertailussa ollut autoja ollenkaan mukana?
Puolasta
8.12.2003
Uusien autojen myynti kasvaa jälleen
Vuoden 2003 tammi-syyskuussa puolalaiset ostivat 12 prosenttia enemmän uusia autoja kuin vuoden 2002 vastaavana ajanjaksona. Tämä on ensimmäinen merkki automarkkinoiden piristymisestä.
1990-luvulla autojen myynti kasvoi Puolassa hyvin nopeasti. Vuonna 1999 uusia autoja myytiin ennätysmäärä, n. 640’000 kpl. Tämän jälkeen kysyntä väheni selvästi. Vuonna 2002 ostettiin vain runsaat 308’000 uutta henkilöautoa. Tulos oli huonoin seitsemään vuoteen.
Automarkkinoita tutkivan Samarin mukaan tammi-syyskuuussa ostettiin n. 258’000 autoa. Elokuusta syyskuuhun myynti kasvoi 28 prosenttia 30’694 yksikköön. Lokakuussa myytiin alustavien tietojen mukaan 32’000 autoa. Tammi-lokakuun kokonaismäärä oli siis n. 290’000. Jos nykyinen kasvuvauhti jatkuu, autoja myydään 345’000–346’000 kpl vuonna 2003
Tammi-syyskuussa myytiin eniten Fiateja, (45’255 kpl), Skodia, (31’079 kpl) ja Toyotoja (27’656 kpl). Toyotan myynti kasvoi hyvin nopeasti, 53,4 prosenttia viime vuodesta. Fordin myynti kasvoi eniten, 53,5 prosenttia, mutta määrän suhteen se on vasta seitsemäntenä.
Eräs trendi on huono. Puolassa tuotettujen autojen myynti on laskenut, ja uusien tuontiautojen myynti on kasvanut. Tammi-syyskuussa myytiin vain 37’137 Puolassa tuotettua autoa, määrä laski 40,3 prosenttia edellisvuodesta. Tuontiautojen myynti kasvoi 31,1 prosenttia 20’714 yksikköön. Toisaalta Puolan autotehtaiden vienti kasvaa.
Käytettyjen autojen tuonti on vähentynyt. Viime vuonna tuotiin Puolaan lähes 180’000 käytettyä autoa. Tämän vuoden alusta marraskuun puoliväliin yksityiset toivat maahan vain runsaat 17’800 autoa.
Lähde: The Warsaw Voice