Terve !
Olen katsellut, että 1990-luvun loppupuolen Feliciat ovat aika halpoja. Olen etsimässä itselleni autoa ja hintaluokka olisi n. 5000 EUR. tällä näyttäisi saavan melko vähänajetun ja siistin Felician. Olen yhtenä vaihtoehtona pitänyt myös Ladaa.
Kuinka luotettava Skoda Felicia on? Onko paljon vikoja ? Mitä pahoja tyyppivikoja on ?
Olen katsellut, että 1990-luvun loppupuolen Feliciat ovat aika halpoja. Olen etsimässä itselleni autoa ja hintaluokka olisi n. 5000 EUR. tällä näyttäisi saavan melko vähänajetun ja siistin Felician. Olen yhtenä vaihtoehtona pitänyt myös Ladaa.
Kuinka luotettava Skoda Felicia on? Onko paljon vikoja ? Mitä pahoja tyyppivikoja on ?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tekniset ongelmat, ei niitä kai paljon ole, löydät kun kelaat näitä sivuja. Katso ettei ole ruostetta missään, pohjamassat siististi kaikki paikalla eikä ole kolhittu sekä löydät uskottavan huoltokirjan. Tuolla 5000 löydät kyllä siistin. Satun tietämään, että viime kesänä muutamaa tonnia vaille 160tkm ajettu, nyt todettu ongelmattomaksi, kombi vw1.9d diesel koneella lähti 5800:aan. Siinä sulle pohjaa. Mittauta kone tohtorilla, ei maksa paljon mutta ei tule ylläreitä, muut näät itse.
Katsos ensiksi vaikka tuolta kauempaa (ed. sivu) otsikolla Skoda Felicia 1.6 Comfort Combi. Ja Ladan neuvoisin unohtamaan, se nimittäin on oikeana itäautona laadullisesti ihan jotain muuta kuin VW:n laatukriteereillä kasattu Felicia. Tietysti, jos saat Ladan todella halvalla (Samaranko?),niin mikäs siinä, mutta lue vaikka loppuvuoden (mumeroa en nyt muista)Tuulilasin Käytetty auto-palstalta, miltä suht. vähän ajettu Samara vaikuttaa ja mieti...
Suosittelen Skodan hankintaa ihan omista käyttökokemuksista johtuen.
Mulla on -99 mallinen Felicia Combi,eikä mitään isompaa ole ilmaantunut kokoaikana,mitä nyt takimmaisen äänenvaimentimen vaihdoin juuri.
Skodia mulla on ollut yhteensä 5 kpl tämä viimeisin on ainut uutena ostettu ja tyytyväinen olen ollut.
500mk olen halvimmillaan noita käytettyjä takatuuppareita saanut ja silläkin ajoin noin 40000km ennenkuin vaihdoin pois tuoreempaan.
Skodillac
1,6 kone on volkkarin, joten se lienee laadukkaampi. Mutta miten on ajettavuuden kanssa, onko se edes kohtuullinen? Olen vakavasti miettinyt Felician hankintaa.
Itse pidän ajettavuutta tosi hyvänä, joskin reilu kallistelu on aika ikävää esim rampeissa. Talviajossakin tunnokas ajettavuus. Olen kuullut kyllä sanottavan, että ohjaus olisi liian keveä ja tunnoton, mutta itse olen kyllä eri mieltä. Hyvin on huonolla kelilläkin pysynyt tiellä, yllätyksiä ei tule. Moottoritielläkin uskaltaa ajaa reilusti talvikeleistä huolimatta. Meluisuus on ainakin dieselissä yksi huono puoli. Suosittelen ainakin dieseliä.
II-autoksi ei oikein dieseliä kannata hankkia, kilometrejä tulee sen verran vähän. Miten on kuitenkin sen 1,3 koneen laita. Vaikka se onkin ymmärtääkseni Skodan oma ja vanhempaa tekniikkaa, niin onko se käytännössä paljonkin ongelmallisempi, epämukavampi tai syöpömpi kuin tämä 1,6 kone...? 1,3 koneellisia on enemmän tarjolla ja ne ovat halvempia.
Mainio matka-auto, monia uusia ja hinnakkaita pirssejä suuntavakaampi. Kannattaa ajaa kunnon lenkki, niin sen näkee itsekin ja vaikkapa vertailukohdaksi voi ottaa jonkin 90-luvun lopun Corollan tai vastaavan ns. arvostetun kulkuvälineen.
Itse ajoin tehostamatonta 1.6-litraista Combia, joka kyllä parkkipaikkoilla oli melkoinen väännettävä. Tosin tehostimet taitavat olla vakiona kaikissa 1.6-litraisissa vuodensta 98-lähtien, joten sekin ongelma on uudemmissa ratkaistu.
Itse vierastan jonkin verran tuota Skodan omaa konetta, vaikka on sillä kuulemma ajettu ilman ongelmia melkoisia määriä. 1600-kuutioinen VW-kone on kuitenkin niin vahvasti vääntävä, että ilman muuta kannattaa ostaa Felicia sillä, jos ei ole hinnasta kiinni.
Ero 1.3 ja 1.6/1.9 välillä ovat:
- sitkeys - isoillakin vaihteilla 1.6 on "tykki"
- kiihtyvyys 1.3 kiihtyy huonosti
- öljynkulutus : fellun huono maine liittyy 1.3 moottorin öljynkulutukseen: Mm. ohjekirjakin varoittaa että öljyn huomattava kuluminen on normaalia. Itse olen ajanut 100 000 eikä ole tarvinnut huoltojen väleissä KERTAAKAAN lisätä oilia.
- muut moottoriongelmat: kaverilla 1.3 ollut ongelmia, meillä 1.6:laisilla ei
- ohjaustehostin - lisää ajomukavuutta.
- TUV 2002 autokatalogissa fellun ongelmat rajoittuvat moottoriin : arvaa mihin moottorimalliin ?
Olisiko 1.3 koneeseen?
Ilmeisesti Feliciassa ei ole sinkitty/galvanoitu kori?vai onko?Kysyisin myös kulutusta 1.6 bensakoneen ja 1.9 dieselin.Uudistuiko malli -98 lähtien ja mitä uutta tuli?
Käsittääkseni on sinkitty ikkunan alareunaan, näin olen kuullut. Pohja kauttaaltaan massattu ilmeisen pysyvällä töhnällä, onkohan samaa tököttiä kuin Volkkarissa. Ei siitä helpolla ruostetta kuitenkaan löydä.
DÖljykoneen yhdistetty kulutus ohjekirjassa on muistaakseni luokkaa 6.4L/100km. Käytännössä mulla on mennyt tasaisesti alle 5.5 sekalaisessa työ- ja mökkimatka-ajossa.
Uudistuksista arvaisin, että tuolloin tuli turvatyyny ja Octavia-tyyppinen etusäleikkö. Tehostimettomiakin on joskus myyty. Tuliko muuta en tiedä.
Olen jostain kuullut, että olisi ikkunan alareunaan asti sinkitty kori. Pohja on kauttaaltaan massattu ja töhkä tuntuu siellä myös hyvin pysyvän. Saattaa olla samaa kuin VW:n pohjissa. Älä sellaista osta mistä löydät helpolla ruostetta löydät.
Döljykoneen yhdistetty kulutus on ohjekirjassa muistaakseni 6.4L/100km. Keskimääräinen kulutus on itsellä ollut sekalaisessa työmatka- ja mökkimatka-ajossa tasaisesti alle 5.5.
Uudistuksista en tiedä varmasti mutta ohjaustehostinta ei ole ilmeisesti ollut aina, visuaalisesti nokka muuttui ilmeisesti tuolloin Octavian tyyppiseksi ja turvatyyny tuli varusteeksi.
...
maantiellä 6 l /100. Kaupunkiajo vuosikeskiarvo n 7 l/100.
Esim 15 000 km/vuosi
Bensaa 1000litraa=1000 E
huoltokulut----------200 E (toteuma)
kaskovakuutus------300 E (tapiola toteuma)
arvonalennusarvio-1000 E (lähde tl/tm käytettyjen taulukot)
========================
auton kokonaiskulut 2500 E= 15 000 mk/vuosi
eli markka /kilsa pätee.
Tee yllä oleva laskelma ennen kuin hankit autoa -olipa se skoda tai muu. Paljonko haluat maksaa ajetusta kilsasta - valitse auto sen perusteella !
Järkisyin - Felicia!
Felician pakoputken takaosa on vaihdettava 2 vuoden välein, sieltä lähtee osat liikkumaan, termostaatti herkkä vikaantumaan, alapallonivelet menee alle 100 tkm ja vetonivelten suojakumit, rengastukselle herkkä pitää ehdottomasti olla kunnon renkaat muuten ravistaa 80 km/h jälkeen, vaihteensiirtäjän stefa tarkistettava ennen ostoa- helposti vuotava kohde. Tietysti edellämainitut osat ovat kulutustavaraa, mutta jos on silloin tällöin valmis maksamaan halvoista varaosista niin skoda on hyvä valinta hinta/laatu suhteeltaan. kyseinen auto fellu-98 facelift 1.6 farmari 108 tkm ajettu.
Tässä linkki feliciaan http://www.skoda-auto.fi/mallisto/felicia/
Tietääkseni Feliciassa ei ole koskaan ollut sinkitty kori. Ei edes osittain. Ainkaan omassa -96:ssa ei ole. Alustan suojaus on joka tapauksessa hyvä. Dieselin kulutus luokkaa 5.5/100km, nyt talvella pätkä ajaossa noussut 6-6.2l/100km (reipas ajotapa).
Kuulostaa tutulta (paitsi alapallonivelet).
Kun listaan lisätään vielä ajovalojen korkeudensäätö niin eiköhän ne murheet siinä ole olleet.
6 vuotta ja 100 tkm / 1,6 bensa.
...juttu taitaa koskea enemmänkin 1,3 l:n koneita?
Sama
Omassa ei kyllä ollut ongelmia alapallonivelten kanssa 154 tkm mennessä. Alkuperäinen putki kesti neljä vuotta ennen kuin villat lähti irti, "Skodan" putki oli halvempi kuin varaosa ja oli vielä parin vuoden jälkeen hyvässä kunnossa. Muutoin lista näyttää kyllä hyvin tutulle. Auto -96 1,6 Combi.
www.bilagare.se pitää yllä ruosterekisteria
sen mukaan felicia sain arvosanan 4.
Asteikko 1 huono - 5 erinomainen.
Valitettavasti fellua ei enää näe ilmaisilla sivuilla.
Löysin eräältä internet sivulta autojen tyyppivikoja, ja sen mukaan 1.3 litran koneissa on esiintynyt kannnentiivisteen palamisia. Onko tämä kuinka yleistä?
Muuten 1.3 litran kone kävisi hyvin, sillä vakuutusmaksu on alhaisempi, enkä ole etsimässä ralliautoa, vaan melko vähäiseen ajoon maaseudun huonoille teille.
Hommaa jostakin TM 15/96 tai Tuulilasi(en muista numeroa), jossa on 1.3 GLX:n käyttötesti. On siinä 1.3:ssa jotain hyvääkin, venttiilit säätyvät öljynpaineella ja siinä ei ole jakohihnaa (työntötangot). Muistaakseni oli aika kohtuu pieniruokainen kestotestin mukaankin, mutta laiska se myös taitaa olla.
Ensiksi, kyllä felitsiassa on sinkitty kori.
1,3 kansipahviongelmat johtuivat vw.n punaisesta pakkasnesteestä ensimmäisissä vuosimalleissa.
Kyllä 1300.llakin koneella ehtii mutta 1.6 on paljon rivakampi jos sellaisen vaan jostain löytää.Pakuksi rekisteröity farkku kovalla takapenkillä ja tiisselinä on tietty käyttökustannuksiltaan kaikkein paras vaihtoehto.
Itellä on mennyt kulutusosiin ja huoltoihin n:200-300 egee ja kilometrejä on tullut 199 tuhatta.
Edullinen on.
Vaatimaton luonne pitää olla ja kärsivällinen jos skootan ostaa. Pitää myös hyväksyä silloin että vikoja tulee ja arvo ei säily niinkuin länsiautoissa.
Ääh hyvä perusauto fellu on. Vähän niinku corolla.