Lääkärin vastuu

eli tarina on seuraava: Kävin pari kuukautta sitten lääkärillä ja siellä sovittiin, että kuntoutustukeani jatketaan ja hän lupasi lähettää kelaan tarvittavat tiedot. Vuoden vaihteen jälkeen ei kuulunut vastausta joten soitin kelaan tiedustellakseni tilannettani, koska edellinen tuki loppui 31.12.03 siellä sanottiin, että eivät ole saanu minkään näköistä hakemusta! Miten tällaisessa tilaanteessa tulee toimia?? Onko lääkärillä jotain vastuuta unohtelusta?? Asiallisista kommenteista olisin kiitollinen!! ja saanko sossusta koko kuun rahan vaikka otan yhteyttä vasta 12.päivä? T:kusessa ja aivan loppu!!!
4287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

- lääkärin vastuu: ei käytännössä, tosin hoitovirheitten varalle on vastuuvakuutus joka sanoo ettei mitään vastuuta ole eli jos joku jotain läpi saisikin mikä on hyvin epätodennäköistä, ei lääkärillä ole huolen häivää, viis siitä montako syytöntä on tappanut, mutta vie se oikeuteen kumminkin (ilmaista näet), oikeus saattaa olla sitäkin mieltä että olisit ansainnut tuet, ehkä sitten seuraavaa kohtelevat paremmin
- uskoisin että todennäköisempää on että kela kadotti sen, itse olen joskus jonkin lappusen _vienyt paikan päälle_ ja ei muka ollut tullut (soppala on tehnyt saman ties kuinka monta kertaa, sinne kai pitäisi olla lakimies mukana jos käy)
- sossu - pitäisi saada, tottakai, toinen asia on millaista väkeä siellä on töissä, istut siellä pari tuntia jonottamassa joka päivä ja selität aina saman asian niin saattavat antaa periksi jos kertaalleen sanovat ei - käytännössä tehokkainta on kuuleman mukaan huutaa kuin paviaani mutta koska kirjoittelet tällä palstalla, älä hemmetissä sitä koita, säännöt on erilaiset eri ihmisille, eikä sinua enää lasketa ihmiseksi lainkaan (jollet saa, vie oikeuteen, lain mukaan tulisi saada, siinäkin jää kyllä silmätikuksi mutta vaihtoehto on että jäät siksi jota ne tietää voivansa kusettaa ja laittelevat sitten rahoja omille tileilleen siten että siirtävät tukea tutulle jollain tekosyyllä ja saavat osansa rahoista eivätkä sulle - ei vitsi, joskus kaveri tunsi erään kaupungin tilintarkastusta hoitaneen henkilön, tämä ilmoitti asiasta eteenpäin tunnollisena ja tarkkana, eivätpä välittäneet, ilmeisesti kuuluu luontaisetuihin - )
- kun (jos) saat päätöksen kotiin kirjallisena (jollei tule, tee asiasta rikosilmoitus tai tutkintapyyntö koska ne pitäisi tulla kotiin kirjallisina lain mukaan, poliisi ei varmasti sinusta pidä kun sen teet - mutta ei siinä mitään menetäkään, ei ne pidä kumminkaan kenestäkään kellä hullun paperit on, ampuvat mieluiten) siinä on valitusosoitus (menee valitus jonnekin kunnan sekopääjoukolle joka istuu lautakunnassa, sieltä sanovat todennäköisesti samaa mitä soppala, siitä teet sitten valituksen, menee oikeuteen, netistä löytyy lait sekä ennakkopäätöksiä www.finlex.fi

Äänestä

tosiaan, jos rahat loppuu ihan kokonaan, ruokaa ei taida saada muuten kuin varastamalla ja siitä ei kannata jäädä kiinni koska poliisilla on tiedot siitä kuka on hullun kirjoilla eli huonolla tuurilla joudut laitokseen jos jäät kiinni eli on valittava vähän syrjäisempi tai pienempi kauppa jossa ei ole vartijoita, niitä kameroita ei kantsi miettiä, varkauden ollessa niin pieni ei niitä viitsi katsella mutta jos vartija ottaa kiinni (ja pitelee, eihän ne ainakaan aiemmin niin olisi saaneet tehdä vaan olisi pitänyt saada jatkaa matkaa, niillä periaatteessa oli lupa vain sanallisesti pyytää pysähtymään) et sitten mahda mitään asialle eli isot kaupat on huonoja siinä suhteessa, ihmisiä ei kannata ryöstää koska se on jo iso rikos (ja poliisi todella vainoaa muutenkin hullun paperit omaavia, vaara on aina että ajavat laitokseen jossa sitten makaat sängyssä sidottuna ja piikki perseessä vaikket mitään olisi tehnyt muuta kuin yrittänyt ruokaa saada)

Äänestä

Ota yhteyttä siihen lääkäriin/terveydenhoitoyksikköön/sairaalaan, jossa olit kyseisen lääkärin vastaanotolla ja kerro, mitä Kelasta sanottiin. Älä enää odota!

Sieltähän niiden asioiden pitäisi puhelinsoitolla selvitä. Onko jokin syy, ettet voi ottaa yhteyttä hoitavaan lääkäriin tai siihen tesrveyskeskukseen/hoitopisteeseen, jossa lääkäri toimii?

Äänestä
  • Totta kai otan yhteyttä.. nyt vko loppuna tuo ei onnistu, mutta maanantaina ensi töikseni. Kirjoitukseni tarkoitus oli saaada tietoa asiasta ja vaikka, jos jollain olisi ollut omakohtaista kokemusta moisesta ja vinkkejä ym. Kiitokset Janille vastauksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepe kirjoitti:

eli tarina on seuraava: Kävin pari kuukautta sitten lääkärillä ja siellä sovittiin, että kuntoutustukeani jatketaan ja hän lupasi lähettää kelaan tarvittavat tiedot. Vuoden vaihteen jälkeen ei kuulunut vastausta joten soitin kelaan tiedustellakseni tilannettani, koska edellinen tuki loppui 31.12.03 siellä sanottiin, että eivät ole saanu minkään näköistä hakemusta! Miten tällaisessa tilaanteessa tulee toimia?? Onko lääkärillä jotain vastuuta unohtelusta?? Asiallisista kommenteista olisin kiitollinen!! ja saanko sossusta koko kuun rahan vaikka otan yhteyttä vasta 12.päivä? T:kusessa ja aivan loppu!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu