Cattolicaan lasten kanssa?

Moi
matkaamme lasten kanssa Cattolicaan Italiaan kesäkuussa. Onko hyviä ideoita? Miten paljon kannattaa Venetsian gondoliretkistä maksaa? Oliko Firenzen reissu sopiva myös lapsille (5 ja 8v.)?
Vai onko hauskinta kellotella Cattolican rannoilla?
Kiitos hyvistä neuvoista!
3297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No, muutamat kerra on tullut käytyä, Veneziassakin (joka on kyllä aivan pakollinen, jos yhtään siellä päin olet). Venetsiassa kannatta seurailla 'keltaista linjaa', eli keltaisilla kylteillä merkattuja katuja (joo, on ruuhkaa), ettei eksy, tai jos ei osaa lukea karttaa -HYVIN! Gondolireissusta huudetaan n. 400-500FIM (n. 150 000 liiran molemmin puolin), mutta tinkiä kannattaa, ainakin pikkusen sivummalla, niin pääsee kolmellakin sadalla markalla - tosin reittikin kestää vain n. 20 min.
Firenzessä on ruuhkat kovia, useimmiten. Niin autollakin kuin kaduilla. Lasten kanssa saattaa... mennä hermot - heitä kun ei ehkä niin kiinnosta kaikki upeat kulttuuriaarteet, mitä kaupungista löytyy. Joen eteläpuoleisella linnoituskukkulalla kannatta käydä rentoutumassa kaupungin hälinältä, ja näköalat on upeat koko Arno-joen laaksoon. Jos lapset on mukana niin mielummin vältä keskustaa, hermojen vuoksi. Rikollisuutta ei tarvitse pelätä, en kertaakaan ole törmännyt ongelmiin, kun vaan olen pitänyt kaikki arvoesineet tiukasti piilossa, eikä näkyvästi roikkumassa. Missä tahansa Italiassa voi kysyä neuvoa tai apua, Italiaanot ovat ystävällisiä ja avuliaita, varsinkin jos osaat edes muutaman fraasin heidän kauniilla kielellään. Ja rantalomahan on aina mukavaa, varsinkin lasten kanssa. Mutta kulttuuria Italiassa löytyy melkeimpä enemmän kuin muusta euroopasta yhteensä. Eli ei kannata ainakaan koko lomaa viettää rannoilla - gelateriat ja piazzat kuluttavat turistien kukkaron sisustoja yllättävän tehokkaasti. Muista aina kiittää ja tervehtiä italiaksi, niin sinua palvellaan hyvin!
Hyviä matkoja koko perheelle!

Äänestä
  • Molto grazie

    edellinen vastaus antoi paljon hyödyllistä tietoa. Kyllä matkailun ilosta puolet on jo kotona suunnittelussa!

    Ehtisitkö vielä kertoa, tarkoittiko gondolihinta per henkilö -hintaa vai koko perheeltä?

    Saluti

    Tuulia

    PS. Tv-ssä on sunnuntaisin mainio italian kurssi - suosittelen kaikille kiinnostuineille!

    Äänestä

  • Tuulia kirjoitti:

    Molto grazie

    edellinen vastaus antoi paljon hyödyllistä tietoa. Kyllä matkailun ilosta puolet on jo kotona suunnittelussa!

    Ehtisitkö vielä kertoa, tarkoittiko gondolihinta per henkilö -hintaa vai koko perheeltä?

    Saluti

    Tuulia

    PS. Tv-ssä on sunnuntaisin mainio italian kurssi - suosittelen kaikille kiinnostuineille!

    on pakettihinta, joka sovitaan ennen reissua tai
    jopa sen aikana, eikä siihen vaikuta, kuinka
    monta matkustajaa on, vaan kuinka hyvin jaksat
    tingata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuulia kirjoitti:

Moi
matkaamme lasten kanssa Cattolicaan Italiaan kesäkuussa. Onko hyviä ideoita? Miten paljon kannattaa Venetsian gondoliretkistä maksaa? Oliko Firenzen reissu sopiva myös lapsille (5 ja 8v.)?
Vai onko hauskinta kellotella Cattolican rannoilla?
Kiitos hyvistä neuvoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu