Nyt on lomat vietetty ja näyttää siltä, että tänne on tullut sillä aikaa paljon mielenkiintoista juttua! Itse ajattelin perustaa tänne topicin McLarenin ja Williamsin autojen uusista nokista. Mclaren ja Williams ovat kumpainenkin tahollaan päätyneet moderniin ja perinteisestä poikkeavaan etusiipeen. McLarenilla on ns. delfiininokka ja Williamsilla varsinaisesta etusiivestä on tullut todella leveä ja lyhyt. Kumman tallin etusiipeä pidätte onnistuneenpana kilpailutilanteessa, eli kumpi huipputeameista menestyy paremmin ensikaudella? Entäpä ulkonäöllinen seikka, kumpi on kauniimpi? Itse liputan vahvasti McLarenin puolesta kummassakin kysymyksessä. :-)
Williamsin ja McLarenin nokat
Anna
2363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...kilpailutilanteessa.
Delfiininokka ei ole mikään modernista
F1-autonnokasta poikkeava ratkaisu. Keksintö ei siis ole mikään uusi. Nokka on käytössä miltei jokaisessa F1-tallin autoissa eri versioina.
McLaren kilpurin keulankärjen muoto on vain saanut hieman lisää muotoa.
Keulanmuoto, oli se sitten Williamsin tyylinen tai McLarenin, ei tule ratkaisemaan mestaruutta. Koko "paketti" tulee olemaan tärkeämpi tekijä. Tuulitunnelitesteissä on tosin todettu, että Williamsin keula olisi kilpailukykyisempi kuin McLaren-tallin tyylinen delfiininokka. Kummatkin ovat kuitenkin 100% varmasti toimivia ratkaisuja.