Onko kellään täällä kokemusta Zyprexa-lääkkeestä?
Zyprexa?
Tiikeri
81205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä. Itse kärsin aikoinaan näkö- ja kuuloharhoista. Saattoi johtua psykoottisesta masennuksesta ja/tai huumeiden käytöstä (LSD). Zyprexaa ennen minulla meni Seroquelia noin 600mg/päivä - ei ollut apua harhoihin. Zyprexaa menee nykyisin 20mg/päivä ja on ollut selkeästi apua. Heti Zyprexan käytön aloituksen jälkeen kaikki harhat katosivat.
Lisää infoa lääkkeestä:
http://www.tohtori.fi/laakeopas/tuotelisa.php3?laakeID=1480&teksti=zyprexa
Olen itsekin aloittanut,aattelin vaan että on mukava kuulla muidenkin kokemuksia ko. lääkkeestä!
Kiitos vastauksesta!
Hei!
Ammattilaisena voin sanoa, että olantsapiini on on hyvä (kallis)lääke. Ainoana haittana voi olla painon nousu. Lähes kaikki lihovat jonkun verran. Olen nähnyt satojen ihmisten saavan apua olantsapiinista. Monille riittää melko pieni annostuskin 15mg-20mg.
Seroquelia en suosittelisi kenellekään...
ne ovat aika kalliita,mutta onneksi on tuo erityiskorvattavuus...
vähän aikaa olen käyttänyt ja kyllä nuo on jo vähän tepsinyt.Kiitos vastauksesta!
käytän itse 10mg per ilta ie ole mitään sivu vaikutusta ja pää tai siis ajatukset pysyy kondiksessa.
Painonnousu johtuu lääkkeen sivuvaikutuksesta, lisääntyneestä ruokahalusta. Ja osa potilaista saa avun vähemmästäkin kuin tuon "Ammattilaisen" mainitsemasta 15 - 20 mg/pvä. Hyvä, uuden sukupolven neurolepti Zyprexa on.
Zyprexa tuo ihmelääke joka parantaa sinut mielisairaudesta on paskapuhetta mikään lääke ei paranna ketään vielä ainakaan 50000 vuoteen. kokoajan kehitetään uusia lääkkeitä ja muuta moskaa. Pointti 2 kaikki ovat hulluja toset vaan näyttävät sen ja sairastavat sitä. Tosilla mielisairaus he eivät sairasta vaan jatkavat elämää eivät ehkä tiedä sitä. Itse söin zyprexaa vajaa vuoden jätin itse pois olen pärjännyt hyvin ei aamu unisuutta ei mitään.Tiedän että minulla on sairaus en vaan jaksa sairastaa sitä jatkan elämää ja teen parhaani.Tällä hetkellä paras mielialalääke on liikunta kohtuullinen tietysti monipuolinen ruokavalio lisäravinteet toimivat ihmissuhteet ja seksi. Aika painavaa sanaa mutta todellisuudessa psykiatrit ovat maan etevämpiä parisuhde terapeutteja. He tietävät parisuhteen merkityksen mutta eivät julkisesti sitä paljasta. Uskokaa te ammattilaiset mitä tahansa mutta teidän tuki ja ystävyys on myös korkealla lääkkeiden kastissa. Ette muuten ole koskaan nähneet potilaiden päänsisälle siellä voi olla aika pimeä maailma niinku kenen tahansa. Toiset vaan on vahvempia se on luonnonvalintaa. Lopuksi kiteytettynä älkää syökö lääkkeitä turhaan käyttäkää järkiperäisiä hoitokeinoja aina kun aivojen välittäjäaineisiin vaikutetaan kemiallisesti muuttaa se osaa teidän persoonallisuudessaan. Vaikeaa myöntää mutta asia on näin odotellaan seuraavia läpimurtoja kaikille tsemppiä!!!
Ne jotka ovat sairastuneet mielisairauteen tietävät ja ymmärtävät varsin yleisesti toisia ihmisiä paremmin kun muut...
Mulla nousi paino ensin noin 10 kiloa puolessa vuodessa, kun aloin käyttää zyprexaa, mutta laihdutin ja painan nyt 76 kiloa, kun painoin jo 83 kiloa. Nyt liikun "vain" pari kolme kertaa viikossa, mutta paino on jäänyt tuohon 76 kiloon.
Kyllä lääkkeestä on hyötyä, vaikka mulla on vain 7,5mg annos. Mä pystyn opiskelemaan ja ahdistavat ajatukset eivät saa minusta yliotetta.
Eikä kyllä masenna kuin hyvin harvoin. Maksa-arvoja kannattaa kyllä tarkkailla 1-2 kertaa vuodessa. Tosin ns. mielikuvat ovat vähissä, mutta ei ole sentään, mikään turta olo. Mä syön myös yhden omega3 kalaöljytabletin päivässä.
Tosin ei kyllä zyprexakaan sovi kaikille ihmisille...