miten sanon jätkä kaverilleni että tunteeni sitä kohtaan ovat kuolleet.Olen ollut jätkä kaverini kanssa jo 3 vuotta..enkä tiedä miten sen sanoisin.Tiedän kuinka paljon jätkäkaverini9 rakastaa minua.mutta tiedän myös kuin ka hän suuttuu kun kertoisin sen että "mä jätän sut"
please help me!!!
thanks enyway
please help me!!!
thanks enyway
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jättäminen ei ole ikinä kaunis asia eikä kai sitä saa helpommaksi. Älä töksäytä päin naamaa, et se on ohi nyt. Menkää jonnekki kivaan paikkaan, mis voi jutella. Kerro, että yhteinen aikanne on ollut mahtavaa, mutta liekki on nyt sammunut. Kyllä sä tiedät, mitä sun pitää sanoa.
Alota ensin vihjailulla ja etäisyyden ottamisella, kerro sitten. Mut älä tee tätä kauaa, sillä sitten se sattuu paljon pahemmin kuin mikään!
olin nuorena monta vuotta saman verran sidoksissa ja vielpä yksipuolisesti ihastunu tyttöön. tyttökin tiesi että minuun sattuisi ja hänelle oli todella vaikeeta sanoa se. sitten kun maailmani oli romahtanu hänen jätettyään minut, vasta silloin mulla oli mahollista koota itteni vähitellen ja alkaa pikku hiljaa katsoo uutta tyttökaverii. en myöhemmin kipeiden traumojen jälkeen osannu sanoo ei tai lopettaa juttua järjen sanoessa että se vain täytyy tehdä!!!!!! moni tyttö kärsi sen vuoksi. nyt vuosien jälkeen ne ei edes muista mua ja ovat onnellisia omien kultiensa kanssa. minä olin pelkuri!!!!!! älä tee mun virhettä. ok.
Kannattaa miettiä itseäsi samaan tilanteeseen... eli tottakai tollainen paikka satuttaa tätä sun jätkääs ja myös varmasti sua, koska vaikka et hänestä enään välittäiskään niin kun jätkäkaverista, mutta hän sinulle varmasti yksi tärkeimmistä kavereistasi... Eli älä töksäytä hänelle sitä yht'äkkiä jossain keskellä kaupunkia, vaan rauhalisessa paikassa missä hän voi rauhassa näyttää tunteensa... sillä hän on varmaan sen verran silloin sirpaleina että itku saattaa olla lähellä, ja ethän häntä tietenkään halua nolata! Mutta älä valmistele ja mieti että mitä puhut, vaan tee ja sano kaikki sillälailla että ne tulee suoraan sydämestä. Eikä sun kannata sitten ruveta kantamaan mitään syyllisyyttä siitä että miksi tuo jätkä nyt noin sirpaleina on... jokainen on tänne maan päälle luotu ottamaan elämältä iskuja ja selviämään niistä...ei elämä ole pumpulia! mutta muista että älä valehtele hänelle koska itsellesikin jäisi varmasti huono maku suuhun koko jutusta... mutta tsemppiä ja jaksamista! :)
Ei se sulle voi suuttua sellasesta että sä et enää rakasta sitä...Ja 3 vuotta on pitkä aika! Et en edes ihmettele miks sun tunteet on kuollu..
Sun pitää kertoa asiat sille niinkun ne on.
Kerrot sille tyyliin että haluut jatkaa elämää ilman sitä ja tää ei enää johda minnekkään tms.
Itse sen kaikkein parhaiten tiiät..Muutama mun mielestä hyvä idea.