Millaisia kokemuksia Octavia 1.8T:sta on ? Koeajettu on , tuntui pirteältä ja mukavalta peliltä.
1.8T
jis
31181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin itselläni on pelannut erinomaisesti. Ostin omani huhtikuussa 03 ja nyt on mittarissa reilu 29 tkm (huoltokehoitus 30 tkm huoltoon tuli justiinsa mittariin) eikä ole ollut mitään vikoja.
Itse pidän moottorin mukavasta luonteesta, ohituksissa turbon tuoma lisävääntö toimii hyvin ja bensan kulutuskin pysyy kohtuullisella tasolla, se on ajotietokoneen mukaan 7.0 litraa / 100km viimeiseltä parilta tuhannelta kilometriltä (sekalaista ajoa). Kesällä olen päässyt rauhallisella ajolla välin Hamina-Mäntyharju (kesämökille) parhaimmillaan 5.4 litraa / 100 km. Tosin ajotietokoneet tuppaavat laittamaan lukemat alakanttiin, todellinen lienee puoli litraa enemmän ?
Takapenkin jalkatilat ovat aika niukat, mutta itselläni ei ole takapenkille kuin satunnaista käyttöä joten iso tavaratila on minulle tärkeämpi.
Että näillä kokemuksilla voin suositella 20V Turboa lämpimästi :-)
Tyytyväinen olen ollut, puolisen vuotta ajellut ja 16 tkm. Ohi pääsee ja auto on taloudellinen. Jo alhaalta alkava vääntö tekee kaupunkiajostakin tosi helppoa. Eniten minua miellytti juuri tuo ajamisen helppous. Miinuksena se, että Combi Ambienten takapenkillä ei ole lukuvaloa, näksisi paremmin pimeässä kiinnitellä lasta istuimeen. Viat on onnistuttu valmistuksen tässä vaiheessa karsimaan jo aika minimiin. Vähävikaisin auto jonka olen omistanut.
Jos kiinnostaa, mulla jää tarpeettomaksi 1.8T Ambiente Combi(otan uuden octavian työsuhdeautoksi)
Otettu käyttöön 07/2003, kilsoja 17 tkm varusteitakin löytyy. Saat mukavan hintaedun uuteen verrattuna.Jos haluat lisätietoja, soita 0201427454/j.n.