corolla tekniset tiedot

terve tuli ostettua toyota corolla 1,3xli 1990 aj 77tkm . no nyt tarvisi tiettä missä jakohihna menee vaihton ja muutenkin tiedot autosta eli onko teietoa jostakin kotisivusta?
41130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taisi jo tuolloin olla vaihtoväli virallisesti 100000km, mutta itse olen vaihdattanut 80000 välein -varmuuden vuoksi. Alfamerilta saa erinomaisia huolto- ja korjausoppaita myös ko. Corollalle tai sellaista voi lainata tietysti pahinpaan hätään kirjastostakin.

Äänestä
  • Tojo huollossa kertoivat minulle että ainakin 1.6 koneessa luvataan se 100tkm, mutta hihna itsessään ylimitoittu ja sanoivat että kannattaa vaihtaa vasta 115tkm huollossa . Ja kone ns. vapaastipyörivä elikkä ei tapahdu kauheita jos vaikka katkeisi.

    1.3 koneesta ei muuta tietoa että se ei ole vapaastipyörivä. Elikkä järki käteen ja vaihtaa eikä kannata yrittää säästää väärästä päästä.
    Samalla kannattaa vaihtaa myös vesipumppu! Monet tyhmänä säästävät siinäkin väärässä paikassa.

    Äänestä

  • XLi -95 kirjoitti:

    Tojo huollossa kertoivat minulle että ainakin 1.6 koneessa luvataan se 100tkm, mutta hihna itsessään ylimitoittu ja sanoivat että kannattaa vaihtaa vasta 115tkm huollossa . Ja kone ns. vapaastipyörivä elikkä ei tapahdu kauheita jos vaikka katkeisi.

    1.3 koneesta ei muuta tietoa että se ei ole vapaastipyörivä. Elikkä järki käteen ja vaihtaa eikä kannata yrittää säästää väärästä päästä.
    Samalla kannattaa vaihtaa myös vesipumppu! Monet tyhmänä säästävät siinäkin väärässä paikassa.

    onko vesipumpuissa vikoja kyllä auton vesipumpu normaalisti kestä vähän enempi kuin 100000km


    onko tietoa mistä näkisi mitä takuu korjauksia on aikanan tehty corollalle tehtan toimesta

    Äänestä

vaida se jakohihna ja vittun nopeasti jos on alkuperäinen.vaitoväli 100tkm tai 10v.EI KANATA VARTOA ETTÄ SATATONIA TULE TÄYTEN KOSKA JOS 1.3 KONEN HIHNA KATKEA NIIN VENTILIT OTAVAT KINNI MÄNTIN JA PAHIMASSA TAPAUKSESSA KOKO KONE UUSIXS.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toyota kirjoitti:

terve tuli ostettua toyota corolla 1,3xli 1990 aj 77tkm . no nyt tarvisi tiettä missä jakohihna menee vaihton ja muutenkin tiedot autosta eli onko teietoa jostakin kotisivusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu