Kylläpäs uutisissakin

-toimittaja sanoi että "siit".
Eli set lausutaan siitiksi.
3873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin mitenköhän Espanjaksi lausunta?

p.s. mitäs Seatista uutisissa?

Äänestä
  • Espanjalaiset lausuvat myös kuten kirjoitetaan, eli "seat" - lausumistapa "siit" on siis virheellinen.
    Seat-nimi on muuten lyhenne sanoista "Sociedad Espanola Automoviles de Turismo"

    Äänestä

Noinhan se naistoimittaja sen lausui, ties mitä oli mielessä ;-) Tuohan oli siinä uutisjutussa, jossa käsiteltiin virallisten merkkihuoltojen vähenemistä Suomessa ja esimerkkinä oli joku pohjoissuomalainen (Muonio?) VAG-huolto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siitisti kirjoitti:

-toimittaja sanoi että "siit".
Eli set lausutaan siitiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu