viroon opiskelemaan

reija

Tietääkö kukaan, milloin saa tietää onko hyväksytty Viroon yliopistoon (Tarttoon). Hakuaika kun on vasta touko-kesäkuussa...

8

1519

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juke

      Itse hain viime keväänä lääketieteen puolelle ja hyväksymiskirje tuli juhannuksen jälkeen...

      • klk

        Kertoisitko millaisilla paperilla sinne pääsit?


      • reija

        Mä ajattelin mennä vuodeks viroa opiskelemaan Tarttoon, jos (kun) en Suomessa pääse mihinkään. Missä opiskelet? Tartossako?


      • Juke
        klk kirjoitti:

        Kertoisitko millaisilla paperilla sinne pääsit?

        Päästötodistus oli lukiosta 8.6 ka. Englanti a!! ja ruotsi c, äidinkieli e ja reaali l. Luulen, että pääsee vielä huonommillakin papereilla. Nehän vaatii sinne yo-todistuksen ja lukion päästätodistuksen, kielikokeen ja perustelut miksi haluaa lääkikseen. Itse en tehnyt kielikoetta, vaan kirjoitin hyvät perustelut ja paikka tuli. Hakeminenhan ei maksa mitään muuta kuin postimaksun, kannattaa yritää. Yliopiston sivut www.ut.ee, josta löytyvät niin hakuajat ja paperit sekä tarkat ohjeet.


      • Juke
        reija kirjoitti:

        Mä ajattelin mennä vuodeks viroa opiskelemaan Tarttoon, jos (kun) en Suomessa pääse mihinkään. Missä opiskelet? Tartossako?

        olen Suomessa, koska en voinut aloittaa opintoja viime syksynä. Minulla on paikka Tarton lääkiksessä, toivottavasti tänä keväänä kuitenkin pääsisi Suomeen, ettei tarvitsisi naapuriin lähteä. Jos yhtään lääketiede kiinostaa niin hae lisäksi sinne. Siinä opetuskieli kaksi ensimmäistä vuotta englanti, jona aikana opetellaan myös eesti. Viron liittyessä EU:n, saa siellä opisekellut lääkäri toimia myös Suomessa ilman laillistumistenttejä.


      • Juke
        reija kirjoitti:

        Mä ajattelin mennä vuodeks viroa opiskelemaan Tarttoon, jos (kun) en Suomessa pääse mihinkään. Missä opiskelet? Tartossako?

        Ja kyllähän sinä Suomeenkin varmasti pääset jos ei ole juuri tiettyä alaa minne haluat. Moneen yliopiston koulutusohjelmaan on sisäänpääsyssä kiintiöt pelkästään valintakokeiden kautta tuleville eli yo-todistuksella ei ole mitään merkitystä. Itse olen huomannut, että aloille jossa ei tarvitse kauheasti matemaattisia taitoja eli pääsykoekirjana on pari kolme pelkkää tekstiä sisältävää kirjaa pääsee kyllä jos kehtaa vaan kirjoja tarpeeksi lukea. Mutta kysele lisää Tartosta jos haluat jotain tietää. Myös yliopiston kansainvälisten asioiden osasto vastaa sähköpostiin yleensä samana päivänä ja ovat siellä tosi auttavaisia.


    • üliõpilane

      vastaus tulee yleensä vähän ennen juhannusta tai juhannuksen jälkeen. sen verran kokemusta, et jos menossa lääkikseen kannataa siis aloittaa enkunkielellä.
      Muualle opiskelemaan pyrkiville suosittelen et menee kevääks intensiivikurssille ja sit seuraavana syksynä aloittaa siinä tiedekunnassa jossa haluaa...ja vinkki eli kannattaa heti pyrkiä tutustumaan eestiläisiin opiskelukavereihin, siten viihtyminen ja opiskelukin helpompaa eli älä ala junnailla vaan suomiporukoissa vaikka se onkin helpompaa aluksi, sillä eestiläiset on kuten suomalaiset aika ujoja tutustumaan...mut rohkeasti vaan sillä sitten kun tutustut niin saat varmasti todella hyviä ystäviä!
      Viro on upea maa, ja tarto kaunis ja mukava opiskelukaupunki, mutta opiskeluelämä ei ehkä ole samanlaista kuin suomessa...varautukaa kulttuurieroihin niin helpompaa selvitä kaikesta!
      Ja jos eestissä miettii opintoja niin paras, oikein ja arvostetuin on tarton yliopisto ja tarto on mun mielestä mukavampi kaupunki ku tallinna!

    • tapahtuma huomenna!

      Huomenna Tarton yliopiston tapahtuma!!

      http://www.opiskelupaikka.fi/Kutsu-Kiinnostaako-opiskelu-kansainvalisessa-yliopistossa

      Kannattaa ilmottautua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      122
      773
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      559
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      485
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      101
      442
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      375
    9. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    Aihe