jättää Porsset.
Type R
Honda mies
142558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tähän pitää muistuttaa se, että TypeRästähän ilmoitetaan tehot 200 hevoseen.
Tuulilasin testissä typerä kiihtyi 0-100 aikaan 7.4s
Tekniikan maailman testissä 204hv Opel Omega 3000 (300kg painavampi kuin typerä) kiihtyi aikaan 7.3s.
Että taitaa typerä ilmoittaa 30hv yläkanttiin tehonsa, tai sitten obeliskossa on 30hv ilmoitettua enemmän =) Jälkimmäiseen en jotenkin usko. Että taitaa se 160-170hv olla todellisempi lukema tuolle Hondalle. Muistetaan vielä se, että Opeli on takaveto, jolloin tehohäviöitäkin on varmaan 10hv enemmän.
Hyvä auto varmaan Honda ei siinä mitään, ajakoon kuka tykkää. En kyllä jaksa uskoa että olet edes koeajanut kyseistä hondaa.
vaikuttaisikohan eroon myös se, että omega on takavetoinen ja siten nopeampi kiihdytettävä mitä honda
Tuulilasin mittasi typerän kiihtyvyydeksi 7.2sek eikä 7.4sek. TM pääsi typerällä 0-100km/h 7.1sek. Yksikään samanhintainen/saman tehoinen auto ei ole yhtä nopea joten aivan turha haukkua. Ei typerää porschen kilpailijaksi ole tarkoitettukaan. Omassa luokassaa se on kova menijä, kaiken maailman golf gti:t jää kaus taakse.
Alempana haukuttu Corolla T-sport muuten kiihtyi TM:n mittauksessa 0-100km/h 7.7sek joten ei sekään mikään laiska ole.
Voi olla hyvinkin, että ikivanha omega kiihtyy samaa tahtia 300kg suuremmasta painostaan huolimatta takavedon ja paremman painojakauman, mutta laitatko typerän varttimailin loppunopeuden tänne. Sehän kertoo enemmän todellisista tehoista kuin 0-100 kiihdytys. Jos oikein muistan, sekin viittaa pitkälti sinne 170hv tuntumaan.
Omassa pikkuautoluokassaan varmasti ihan kelpo pirssi ajella ei siinä mitään.
TM mittasi 0-400m 15.1sek ja 154km/h. En tiedä miten Omega 3000 kiihtyy varttimailin mutta eipä sillä oikeastaan väliä. Typerä on siitä kiva vehje että se kiihtyy tuntuvasti vielä kuutos vaihteellakin kiitos erittäin lyhyen välityksen. Jonkun saksalaisen autolehden mitattauksessa typerä kiihtyi 0-200km/h tuntuvasti alle 30 sekunnin. Ei yhtään huono suoritus tuollaiselle pikku kopille.
Mistä muuten revit tuon väitteen siitä että typerässä olisi 170hv? Samassa hinta/koko luokassa on sen tehoisia autoja, eivätkä ne typerälle pärjää. Esim. Leon TS 180hv 0-100km/h 7.9sek. Focus St170 , 170hv 8.2sek ja Golf GTI 8.5sek. Leon ja Focus ovat Civicin tapaan 6-vaihteisia.
Focus, GTI, Toyota, Honda Type R.... Ehdotan keskustelun siirtämistä malleja ja merkkejä vastaaville sivuille, jossa aiheeseen saadaan varmaan paljon asiaa tutkineita kommentteja ja tietoa. Sinänsä edellämainitut merkit ja mallit ovat varmaan ihan hyviä autoja ja "pirteitä" sellaisia.
Honda. Porsche. Kuka noista voi edes puhua samassa lauseessa. Porsche nyt on kuitenkin hitusen verran legendaarisempi ja arvostetumpi automerkki.
Ai niinku mihin?
pojat ei tiedä mistä puhuu ei ole varmaan ikinä porschella edes ajanut hondalla ja porschella eroa kuin yö ja päivä!
Pieniä on silakat joulukalaksi!
Minulla on mitattu viikko sitten,295leveästä takanullista 487Kw. Että voidaanhan me kokeilla, mikä kulkee. Jos menet ohi niin tunnustan häviön.
Jaaha siinä taas joku luulee että type r on joku nopeekin auto..Ruotsissa on penkitetty type ärrän todelliset kone tehot ja sen testin mukaan hondan kone teho oli 158 hevosvoimaa..Tulee taas mieleen että honda on ilmoittanut kone tehokseen yli 200 sae hevosvoimaa.Ja japanissa hevosetkin ovat poneja,vanha cossukin kiihtyy paljon paremmin samoilla hepoilla kuin honda ja voorti on vielä 200 kiloa painavampikin..Yhtä laiska on toyta corolla t-sport ei ikinä uskoisi että siinä autossa on muka 192 heppaa.Ne on vaan niitä japanilaisia sae hevosvoimia..
mun turbo-japsista mitattiin 20hv enemmän ku piti siis vakiona että sellasia japsihevosia pieniä mutta kiivaita ei niinkään vääntäviä ja riisi maistuu uunissa kala paistuu
Japanissa mitataan vaan sae hevosvoimia,,hondassa ei tosiaan ole yli 200 din hevosvoimaa..