OBD arvot (1.1.2004)

Kuten kaikki varmaan tietävä ko. testi on nyt tullut käyttöön. Onko kellään vielä ikäviä kokemuksia, että vikamuistista löytyikin merkintöjä ja täten aiheutti hylkäämisen?

Huhujen mukaan jopa "suuri määrä" uusista autoista on pompannut noissa testeissä (sisältäen kaikki automerkit). No huhut on huhuja, mutta pienikin vika OBD arvoissa aiheuttaa hylsyn, joten kannatanee tarkistuttaa päästöt / vikamuistit vielä takuun ollessa voimassa:)

Lisäinfoa OBD:stä:

http://www.ake.fi/viewdocument.asp?ID=1128
31095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Katsastutin perjantaina Avensis wagon 1.8 vvt-i
2001. Ei ollut mitään vikaa OBD arvoissa eikä
muissakaan. Katsastus meni läpi ilman mitään
huomautuksia.

Äänestä

Hesarin mukaan joka toinen auto ei läpäise uutta obd testiä!! joten

katsatus 35e
pakokaasut 11e
obd 5e

Auto hylätään siis lisäksi!
jälkitarkastus 11e

Korjaamot laskuttaa vikamuistin nollauksesta nyt noin 20e mutta suunnittelevat koeajo-ohjelmaa jolloin hinta noin 100e tietenkin kaikki osat mitä pitää vaihtaa eli 100e vähintään!

Elikä kohta 1,1-2001 jälkeen käyttöön otetun auton katsastus on helposti 162E/laaki

lisäksi huhtikuun alusta testataan iskunvaimentimet sekin maksaa ja mitä maksaa ne uusittavat iskunvaimentimet mitä vaihdetaan suomen pakkasen rikkomien tilalle helposti 100e/pari

ETTÄ NÄIN MEILLÄ..;)

ps: tuleehan autoverokin kohta

Äänestä

Viimeviikolla napsahti hylsy!

Muut ok, mutta ODB-testi näytti moottoriohj.vikaa (1kpl) vaikka hälyvalo ei pala kuin syt.virran kytkennässä.
Oleellinen vika vai ei, mutta tuntuu veto tuntuu rööreissä pelaavan.

Valmistajien kusetusta koko homma. Samaan aikaan tiet puolillaan savuttavia x:iä.
Toisaalta voi olla kokonaisuuden kannalta hyväkin kun paska laatu todellakin v:ttaa kuluttajia; syntyy valintoja ja pikkuhiljaa merkkien toiminnanlaatu voi parantuakin.

Tilastoa: testerin "muistilistalle" kirjautin kolmanen rek.nron, ykkönen taisi olla hyväksytty ja kakkonen hylsy.

Osittain oma syyni ja kaikille neuvoksi; teetä huolto ja aja samantien konttorin jonoon. Onpahan mahdolliset viat korjattu eikä pakkaskelien aiheuttamat kylmäsekoilut ehdi jätää muistiin vikabittejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva katsastaja kirjoitti:

Kuten kaikki varmaan tietävä ko. testi on nyt tullut käyttöön. Onko kellään vielä ikäviä kokemuksia, että vikamuistista löytyikin merkintöjä ja täten aiheutti hylkäämisen?

Huhujen mukaan jopa "suuri määrä" uusista autoista on pompannut noissa testeissä (sisältäen kaikki automerkit). No huhut on huhuja, mutta pienikin vika OBD arvoissa aiheuttaa hylsyn, joten kannatanee tarkistuttaa päästöt / vikamuistit vielä takuun ollessa voimassa:)

Lisäinfoa OBD:stä:

http://www.ake.fi/viewdocument.asp?ID=1128

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu