Virheilmoitusten lähettäminen

Mikä systeemi noissa virhe/vikailmoitusten lähettämisissä on? Mitä niihin pitäisi laittaa mukaan? Ja kannattaako ihan taviksen alkaa niitä lähettelemään? Jossakin taidettiin sanoa, että tarttis ekana katsoa onko siitä jo tehty ilmoitusta. Mietityttää vain, että mistä nekin mahtaa aina löytää.

Löysin Fedoran Konqueror:sta toistettavissa olevan virheen, joka kupsauttaa nurin koko selaimen. Ajattelin vain, että aktivoituisinko vai en ilmoittelemaan tuosta viasta. :)
2210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yleensä käytetään bugzilla nimistä systeemiä jonka mozillan porukat kehittivät.
http://bugs.kde.org/

sieltä voit etsiä onko bugi jo ilmoitettu.

On hyvin todennäköistä, että jos feodoran mukana tulleessa konquerorissa on bugi se on jo löydetty:) Mikäli ei ole niin ilmoita ihmeessä.

Jos haluaisit todella testata konqueroria sinun tulisi ottaa käyttöösi viimeisin konquerorin kehitysversio cvs systeemistä.

Helpoin tapa aloittaa virheiden metsästys on esimerkiksi dokumentaatio tai käännökset. Voit myös ottaa tutkittavaksesi jonkun pikkuisen kde ohjelman ja kommunikoida sen tekijöiden kanssa.

Tsekkaa kde:n postituslistat ja liity jollekkin niistä, opit pian miten porukka toimii käytännössä.
http://kde.org/mailinglists/

Miten saat konquerorin kaatumaan?

Äänestä
  • Eipä pahemmin kiinnosta vikojen metsästys harrastuksena. Bugzillastani näyttää puuttuvan joku palikka.

    Kaatumiskohdat löytyy laittamalla navigointipalkin esille vasempaanreunaan. Eka kaatumispaikka löytyy painamalla pelkät kirjanmerkit esiin, ja sitten painamalla listan ylinnä olevaa tekstiä Kirjanmerkit. Toinen samanlainen löytyy siitä alempaa, historiasta. Sen valikon otsaketta Historiaa painaessa kaatuu. Kolmas löytyy siitä samasta Historia-valikosta, kun napauttaa jotain nettisivuja sisältävää kansiota nimen kohdalta. Testasin juuri ja mukkelis meni. Tiedä sitten ovatko nuo vain yksittäisiä vikoja laitteesta tai ohjelmavalinnoista riippuvia. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maija kirjoitti:

Mikä systeemi noissa virhe/vikailmoitusten lähettämisissä on? Mitä niihin pitäisi laittaa mukaan? Ja kannattaako ihan taviksen alkaa niitä lähettelemään? Jossakin taidettiin sanoa, että tarttis ekana katsoa onko siitä jo tehty ilmoitusta. Mietityttää vain, että mistä nekin mahtaa aina löytää.

Löysin Fedoran Konqueror:sta toistettavissa olevan virheen, joka kupsauttaa nurin koko selaimen. Ajattelin vain, että aktivoituisinko vai en ilmoittelemaan tuosta viasta. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu