Laurin pikkusiskolle nimi!

Lauri Ville Kristian sai pikkusiskon ja nimeä pikkutytölle on kamalan vaikea keksiä. Ehdotelkaa omasta mielestänne sopivia nimiä. Ei ole väliä onko kaksi tai kolme nimeä, pääasia että nimet sopivat hyvin yhteen.

Näitä nimiä on hieman mietitty, mutta silti mikään niistä ei ole tuntunut juuri "siltä oikealta" nimeltä meidän tytölle.

Sara, Iisa, Noora, Minttu, Venla

Olisko noissa joku sopiva nimi?
13761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ollaan mietitty myös Siiriä, kun Lauri ja Siiri sopisivat hyvin sisaruksille. Mitä mieltä Siiristä?

Äänestä
  • sopii hyvin Laurin kanssa. Laita vain Siiri!!

    Äänestä

Tosi kivat nimiehdotukset, mekin olemme miettineet Lauria, Venlaa ja Siiriä. Eli Venla tai Siiri, ehdottomasti! Muut nimet ok, Noora ehkä hiukan tylsä ja Sara yleisimpiä nimiä tällä hetkellä.

Äänestä

noista sinun ehdotuksista paras on minttu. miten olisi vaikka minttu maaria?
laurin siskoksi sopisi myös paula tai pauliina.
paula johanna
pauliina sofia

Äänestä
  • raijuli ? mielestäni eräs kauneimmista kuulemistani naisen nimistä.

    Äänestä

  • annakka kirjoitti:

    raijuli ? mielestäni eräs kauneimmista kuulemistani naisen nimistä.

    älä viitsi !

    Äänestä

Lauri ja Siiri kuulostaisi ihanalta! Muita sopivia nimiä olisivat esim. Henni, Iiris, Katri, Linda ja Liisi. Kävisikös joku niistä?

Iiris Vilja Amanda
Henni/Linda Mari Ilona
Katri/Linda Marjut Selina
Liisi/Linda Maria Katariina

???

Äänestä

Laura? Mielestäni sopii tosi hyvin Laurin pikkusiskolle. On helppo muistaa lasten nimet kun on vain yksi kirjain eroa.

Äänestä

Siiri Iiris Kristiina tai
Saara Liisi Lauriina.

Äänestä

vois olla jotain.

Äänestä

Veera Kristiina,Lotta Marika,Mari Annika,Emmi Johanna,Anna Katriina,Anni Maria...

Äänestä

Venla ja Siiri kuulostavat hyviltä. Muita käypiä olisivat esim. Meeri, Leena, Liisa, Katri, Inkeri, Loviisa, Linnea, Esteri, Elina ja Siikri.

Äänestä

Milestäni Laurin pikkusiskolle sopisi
Liisa
Linnea
Lotta
Leena
Laurasta en tiedä, menee ehkä liian lähelle Lauria jo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti kirjoitti:

Lauri Ville Kristian sai pikkusiskon ja nimeä pikkutytölle on kamalan vaikea keksiä. Ehdotelkaa omasta mielestänne sopivia nimiä. Ei ole väliä onko kaksi tai kolme nimeä, pääasia että nimet sopivat hyvin yhteen.

Näitä nimiä on hieman mietitty, mutta silti mikään niistä ei ole tuntunut juuri "siltä oikealta" nimeltä meidän tytölle.

Sara, Iisa, Noora, Minttu, Venla

Olisko noissa joku sopiva nimi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu