Legioonalainen Peters.
Siinä hyvä kirja!
Kertoo kotkalaisesta Pietiläisestä joka oltuaan merillä muutaman vuoden otti pestin muukalaislegioonaan ja sillä reissulla vierähti 28,5 vuotta. Maailman kovimmassa armeijassa!
Kova heppu, hyvä kirja!
Legioonalainen Peters
20
5762
Vastaukset
- keke
on parempi kirja, siinä valehdellaan vähemmän.
- Kotkan pesä
On muuten toinenkin kotkalainen merimies joka oli muukalaislegioonassa. Merimies hänkin, joskin taisi asua suomessa ollessaan viimeiset vuodet helsingissä, etunimi muistaakseni Peter, sukunimeä en muista mutta joku erikoinen taisi olla. Tästä nyt on aikaa parikymmentä vuotta, nykyään hän on jo edesmennyt... Mukava mies oli, tunsin.
- erkki
peter parviainen muusikko joka seukkasi susa sievisen kanssa enne janii mut en mä kyl tiiä onks se missää lekioonas ollu
- Seppo
erkki kirjoitti:
peter parviainen muusikko joka seukkasi susa sievisen kanssa enne janii mut en mä kyl tiiä onks se missää lekioonas ollu
Eix Parviainen ollu kans näitä Purasen legendaarisia karaten "mustia" vöitä?
- keke
Miksi täällä joristaan jostain vanhoista juopoista...eikö ole muuta keskustelun aihetta?
- sillä siisti
Vanha juoppo ei olisi legioonassa pärjännyt noin kauaa. Eikä ylennyt urallaan niinkuin Peters. Peters on kova heppu.
- rulaa
sillä siisti kirjoitti:
Vanha juoppo ei olisi legioonassa pärjännyt noin kauaa. Eikä ylennyt urallaan niinkuin Peters. Peters on kova heppu.
Kyllä onpi miähessä sisuva, sano.
- mustikka
Peters ei ottanut viinaa ollenkaan.
Kaverit olivat käyneet jo niin vähiin, että hän tiesi miten ja minne he olivat kadonneet. - perunavasara
mustikka kirjoitti:
Peters ei ottanut viinaa ollenkaan.
Kaverit olivat käyneet jo niin vähiin, että hän tiesi miten ja minne he olivat kadonneet.Kaveri taitaa olla tunnetumpi ulkopuolella, itse Kotkan. Taitaa käydä kuin Juha Watt Vainiolle, että suosio on muualla maassa suurempaa kuin omien keskuudessa.
Kaikki ihmisethän ovat laulun arvoisia... - Siivet
perunavasara kirjoitti:
Kaveri taitaa olla tunnetumpi ulkopuolella, itse Kotkan. Taitaa käydä kuin Juha Watt Vainiolle, että suosio on muualla maassa suurempaa kuin omien keskuudessa.
Kaikki ihmisethän ovat laulun arvoisia...Kyllä Watt Vainio taitaa olla kuuluisampi, vielä. En tiedä missä kaveri on ollut, mutta ainakin Suomessa on " jokainen on laulun arvoinen " todella radiossa soitettu kappale.
- SkyDome
Siivet kirjoitti:
Kyllä Watt Vainio taitaa olla kuuluisampi, vielä. En tiedä missä kaveri on ollut, mutta ainakin Suomessa on " jokainen on laulun arvoinen " todella radiossa soitettu kappale.
Eiköhän Kari LIIMO ole kuitenkin tunnetumpi, kuin kumpikaan näistä herroista.
- tuttujuttu
Eiköhän Kari Salmelainen, ole kuitenkin useiten TVssä esiintynyt kotkalainen ?
Tuliko nyt 500 ohjelmaa täyteen, mutta ainakin.- mutta
Entäs salattujen elämien Maarit Salin, eli Jaana Saarinen, aika paljon on ruudussa ollut.
Ja Lasse Lehtisenkin useampi tuntee. - moni miljonääri
mutta kirjoitti:
Entäs salattujen elämien Maarit Salin, eli Jaana Saarinen, aika paljon on ruudussa ollut.
Ja Lasse Lehtisenkin useampi tuntee.Eikö Lehtinen ole Kuopiosta kotoisin ?
- Utti
Eikö tälläinen kirja ole jo kirjoitettu ?
Muistaakseni SAHARA oli sen nimi. Kaveri oli Rantalaisen Hyvät & Pahat & Rumat ohjelmassakin aikoinaan. - Humpuukkia
On paljastunut, että Kyösti Pietiläisen eli legioonalainen Petersin kirjat ovat ilmeisesti mielikuvituksen tuotetta. Jos ei kokonaan niin ainakin osittain. On kirjoittanut sotineensa sellaisissa paikoissa joissa ei todellisuudessa edes ole käynyt ja se on todistettu jälkeenpäin. Nyt mietitään voiko elämänkertaa ylipäätänsä kirjoittaa keksityillä tarinoilla.
- Anonyymi
Hyvänä esimerkkinä Papillon. Kesksittyjä juttuja ja muiden kokemuksia Charriere kertoi ominaan.
- Anonyymi
Ei voinut varmaan kertoa kaikkea. Hys hys sopimus lie elinikäinen. Kun tekee kirjaa siihen saa kirjoittaa mitä lystää. Ei ne mitään raamattuja ole muillakaan. Raamattuakin rohkeimmat spekuloivat. Voe kauhia sentään. Idaho kielti koko opuksen. Älkää hyvät miehet kaikkia kertoko.
- Anonyymi
Täys pelle ja kirja aivan horinoita ja satuja. Mut aina joku uskoo....
- Anonyymi
Peters oli valehtelija ja toisten kunnian varastaja.Sanottiin kirjassa Suomalaiset sotilaat muukalaislegioonassa,Ja kyseisen sankarin juttuihin ei ole luottamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20714105Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i535278Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664725Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2473818PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1113578Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1303557Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.812099Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171447Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581211Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001155