Kertokaapa viisaammat minkalaisia levyjä ovat cd-r, cd.rw, cd-r audio ym. Voiko niihin tallentaa useamman kerran vai ainoastaan kerran.Tähän asti kokemusta vain korpuista (ei niistä syötävistä).Kiitokset etukäteen niille,jotka vaivautuvat vastaamaan.
Apua tallentamiseen
vähätietoinen
2248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
cd-r,= sille voit tallentaa vain kerran
cd.rw,= sille voit tallentaa aina uudestaan kun tyhjennät välillä vanhat pois.
Tyhjiä CD-levyjä voi ostaa kaupoista.
Hinta tällä hetkellä on noin 0,9 e/kpl.
CD-R levy on kerran kirjoitettava levy. Tietoa ei voi jälkeen päin muuttaa.
CD-RW levy on uudelleen kirjoitettava. Tiedon voi pyyhkiä (Erase) pois, tietääkseni koko levy on tyhjättävä kerralla.
Alussa laittaessasi tyhjän levyn kirjoittavaan DC-ROM asemaan, päätät, teetko AUDIO, vai DATA levyn.
CD-R (CD-RW) levyn voi pitää auki, ja lisätä tietoja vähän kerrallaan eri päivinä.
Avoin levy ei toimi tavallisessa CD-ROM asemassa, vain kirjoittavassa asemassa.
Lopuksi ohjelma yleensä kysyy, haluatko sulkea levyn. Tämän jälkeen tietoja ei voi lisätä, mutta levy toimii tavallisessa CD-ROM asemassa ja AUDIO-levy toimii CD-soittimessa.
Ohje: Älä yritä tunkea CD-levyyn enemmän tietoa, kuin sinne mahtuu, seuraa ongelmia. Raitatunniste TOC vaatii oman tilansa, kokoa en osaa sanoa.
Tarvitset tietysti koneelle poltto-ohjelmat, jota lienee muutamia erilaisia.