taustakuva

kata

Hei ! Onko kellään hyvää taustapahvin kiinnitys-
kikkaa ? Olen huomannut, että jos lasin kastelee
niin papru tarttuu peremmin kiinni ja värit näkyvät lasin läpi paremmin mutta ajan mittaan
se irtoaa ja jos laittaa vain teipillä niin värit
ei näy.

8

711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p-h

      Minulla on taustana tavallista vihreää kartonkia. Ja itse olen parhaimmaksi todennut ja pysyy kiinni

      • Jopa oli...

        Et sitten vissiin lukenut kysymystä, ei kysytty millainen sulla on vaan miten saisi kiinni johon vastasit että "kiinni pysyy"! Älykästä!

        Itselläni taustapahvi kyllä pysyy aivan hyvin kiinni rullalle käärityllä teipillä niin että siitä tulee kaksipuoliteippiä ja sitä tarpeeksi moneen kohtaan.


    • ....

      vedellä jossa on hieman fairia se pysyy pisimpään

      • S...

        Akvaariota ei saa edes ulkopuolelta pyyhkiä pesuaineilla, ainetta saattaa mennä (ja hyvin todennäköisesti meneekin) akvaarioon ja kalat kuolee.


      • ....
        S... kirjoitti:

        Akvaariota ei saa edes ulkopuolelta pyyhkiä pesuaineilla, ainetta saattaa mennä (ja hyvin todennäköisesti meneekin) akvaarioon ja kalat kuolee.

        No ei todellakaan mene sinne sisälle sitä! Iät ajat fairilla on pesty ulkopuoli. Fairi ei edes hirveä myrkky ole! aika paljon sitä saisi sinne lipsahtaa että kalat kuolisi.


      • JEFA
        .... kirjoitti:

        No ei todellakaan mene sinne sisälle sitä! Iät ajat fairilla on pesty ulkopuoli. Fairi ei edes hirveä myrkky ole! aika paljon sitä saisi sinne lipsahtaa että kalat kuolisi.

        onpas tuota pesty ihan "kunnon" aineilla iät ja ajat eikä ole mennyt veteen....


    • akvaristi

      itse laitoin taustapaperin nitojalla reunoista samankokoiseen vaneriin ja kiinnitin kantoja niin sanotulla viimeistely nauloilla vaneriin tausta on akvaariosta irti noin 10 cm seinässä ruuvvilla valaisin on akvaariosta 25cm irti katossa kahdella koukulla jolloinka saadaan taustalle samalla valoa ja valo lankeaa akvaarioon tasaisemmin ja kasvit kasvavat paremmin tausta antaa paremmin akvaarioon tilaa ollessa irti näyttää kapeassa akvaariossa et akvaario on isompi ja kun siinä on rekvisiittaa kiinni niin saadaan moniulotteisuutta. muuten laittaisin taustan ainoastaan ilmastointi teipillä jos taustan pitää olla välttämättä lasissa kiinni toiset teippi materiaalit eivät tahdo pysyä.
      Akvaario seuran jäsen pesuaineita en suosittele ...

    • allikkosalakka

      luin toisesta ketjusta että kun takalasiin laittaa kasvisöljyä ja kuva sen päälle? toimiikohan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      34
      2458
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      106
      2351
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      22
      1435
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1237
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      33
      1172
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      30
      986
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      73
      922
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      851
    9. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      37
      773
    10. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      765
    Aihe