taustakuva

kata

Hei ! Onko kellään hyvää taustapahvin kiinnitys-
kikkaa ? Olen huomannut, että jos lasin kastelee
niin papru tarttuu peremmin kiinni ja värit näkyvät lasin läpi paremmin mutta ajan mittaan
se irtoaa ja jos laittaa vain teipillä niin värit
ei näy.

8

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • p-h

      Minulla on taustana tavallista vihreää kartonkia. Ja itse olen parhaimmaksi todennut ja pysyy kiinni

      • Jopa oli...

        Et sitten vissiin lukenut kysymystä, ei kysytty millainen sulla on vaan miten saisi kiinni johon vastasit että "kiinni pysyy"! Älykästä!

        Itselläni taustapahvi kyllä pysyy aivan hyvin kiinni rullalle käärityllä teipillä niin että siitä tulee kaksipuoliteippiä ja sitä tarpeeksi moneen kohtaan.


    • ....

      vedellä jossa on hieman fairia se pysyy pisimpään

      • S...

        Akvaariota ei saa edes ulkopuolelta pyyhkiä pesuaineilla, ainetta saattaa mennä (ja hyvin todennäköisesti meneekin) akvaarioon ja kalat kuolee.


      • ....
        S... kirjoitti:

        Akvaariota ei saa edes ulkopuolelta pyyhkiä pesuaineilla, ainetta saattaa mennä (ja hyvin todennäköisesti meneekin) akvaarioon ja kalat kuolee.

        No ei todellakaan mene sinne sisälle sitä! Iät ajat fairilla on pesty ulkopuoli. Fairi ei edes hirveä myrkky ole! aika paljon sitä saisi sinne lipsahtaa että kalat kuolisi.


      • JEFA
        .... kirjoitti:

        No ei todellakaan mene sinne sisälle sitä! Iät ajat fairilla on pesty ulkopuoli. Fairi ei edes hirveä myrkky ole! aika paljon sitä saisi sinne lipsahtaa että kalat kuolisi.

        onpas tuota pesty ihan "kunnon" aineilla iät ja ajat eikä ole mennyt veteen....


    • akvaristi

      itse laitoin taustapaperin nitojalla reunoista samankokoiseen vaneriin ja kiinnitin kantoja niin sanotulla viimeistely nauloilla vaneriin tausta on akvaariosta irti noin 10 cm seinässä ruuvvilla valaisin on akvaariosta 25cm irti katossa kahdella koukulla jolloinka saadaan taustalle samalla valoa ja valo lankeaa akvaarioon tasaisemmin ja kasvit kasvavat paremmin tausta antaa paremmin akvaarioon tilaa ollessa irti näyttää kapeassa akvaariossa et akvaario on isompi ja kun siinä on rekvisiittaa kiinni niin saadaan moniulotteisuutta. muuten laittaisin taustan ainoastaan ilmastointi teipillä jos taustan pitää olla välttämättä lasissa kiinni toiset teippi materiaalit eivät tahdo pysyä.
      Akvaario seuran jäsen pesuaineita en suosittele ...

    • allikkosalakka

      luin toisesta ketjusta että kun takalasiin laittaa kasvisöljyä ja kuva sen päälle? toimiikohan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      145
      11282
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10371
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6608
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      55
      5798
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      92
      5303
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4493
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4296
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4142
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      140
      3698
    Aihe