Millaiset Helsinki ja Turku opiskelukaupunkeina?

Jos sinulla on kokemusta opiskelijaelämästä
Helsingissä tai Turussa, haluaisin tietää, mitä
asioita kaupungiltasi/ylipistoltasi olet jäänyt
kaipaamaan tai mihin olet pettynyt ja mitä asioita
taas pidät erityisen hyvinä. Ole rehellinen:
Viihdytkö hyvin? Miksi/miksi et? Entä minkälainen
ilmapiiri yliopistossasi on?
3573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mistä olet itse kotoisin?

Äänestä

Turku on hieman sisäänlämpiävä paikka; on aluksi vaikeaa päästä sisälle paikallisten kuvioihin. Opiskelijoita on onneksi vähän joka puolelta Suomea, ettei aina oikein paikallisiin turkulaisiin sillä tavoin törmää; riippuu täysin seurasta.

Harrastusmahdollisuuksia on paljon ja muutakin ajanvietettä löytyy. Opiskelijaelämä on vilkasta, ja joka makuun löytyy illanistumispaikkaa. Vuokra- ja asumiskulutaso ovat ainakin TYS:sillä eli Turun ylioppilaskyläsäätiöllä edulliset; itsekin olen asunut muutaman vuoden hulppeassa kaksiossa naurettavan halvallla vuokralla...kannattaa katsoa TYS:sin webbisivut osoitteesta www.tys.fi :)

Pettynyt en ole ollut mihinkään, ja olen ollut tyytyväinen. Viihdyn täällä Turussa kyllä, koska täällä on kaikki palvelut lähellä ja kulkuyhteydet on hyvät.

Itse olen kotoisin pieneltä maalaispaikkakunnalta Turun läheltä (etäisyys 50 km), en viitsi tässä nyt käydä mainostamaan.

Äänestä

Opiskelen kolmatta vuotta Turun yliopistossa. Olen kotoisin Paraisilta Turun läheltä. Vaikea kommentoida Helsingin opiskeluoloja, kun en ole käynyt siellä kuin osakunta bileissä, mutta Turusta voinkin sitten sanoa muutaman sanasen...

Minusta meininki ei mitenkään ole sisäänpäin kääntynyttä, kuten aikaisemmin väitettiin. Suurin osa opiskelijoista on kotoisin jostain muualta kuin Turusta, joten mukaviakin ihmisiä löytyy yllin kyllin =) Järjestö toiminto on aktiivista ja uusien kavereiden saamiselta ei voi välttyä (ellei sitä todella yritä). Jokaiselle löytyy jotain aktiviteettia opiskelun oheksi.

Suurena plussana koen kohtuu yhtenäisen kampusalueen. Lähes kaikkien tiedekuntien rakennukset ovat hyvin lähellä toisiaan jopa kauppakorkeakoulu mukaan lukien. Pääsee helposti kontaktiin eri alojen opiskelijoihin. YO-kylä, josta aloitteleva opiskelija itsensä yleensä löytää, on sekin kampusalueen kupeessa. Ja jollein yo-getossa asuminen miellytä saa vuokra yksiöitäkin kohtuu hintaan vaikka ihan keskustasta.

Onhan Helsingilläkin varmasti puolensa, mutta täällä ainakin kaikki ok. =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minnemennä kirjoitti:

Jos sinulla on kokemusta opiskelijaelämästä
Helsingissä tai Turussa, haluaisin tietää, mitä
asioita kaupungiltasi/ylipistoltasi olet jäänyt
kaipaamaan tai mihin olet pettynyt ja mitä asioita
taas pidät erityisen hyvinä. Ole rehellinen:
Viihdytkö hyvin? Miksi/miksi et? Entä minkälainen
ilmapiiri yliopistossasi on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu