Millaisilla perusteilla äiti voi menettää huoltajuuden? Avopari erosi kun lapsi oli vuodenikäinen. Nyt 3 vuotias lapsi on siitä asti ollut äidillä viikot ja isällä viikonloppuja säännöllisesti. Isä vanhempineen on alkanut vaatia että lapsi muuttaisi isälleen. Tietääkseni tähän tarvitaan vähintäänkin äidin mielenterveys tai alkoholi ongelmia, vai miten on? Voiko äiti "menettää" lapsensa?
Huoltajuuskysymys
siru
41772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinänsä se, että isä vaatii lasta muuttamaan luokseen, ei vielä tarkoita, että huoltajuus muuttuisi. Oikeus voi päättää yhteishuollon jatkumisesta ja samalla siirtää lapsen asuinpaikan isän luokse.
Asuinpaikan muuttaminen edellyttäisi, että lapsen olosuhteissa olisi tapahtunut jokin kielteinen muutos äidin luona. Mielenterveysongelmat tai päihteiden käyttö olisivat hyviä syitä, mutta muutkin muutokset kelpaavat. Muutoksen pitää kuitenkin olla olennainen, että asuinpaikan muuttamiseen saa päätöksen tuomioistuimesta. Oikeuskäytäntö tunnustaa ns. status quon periaatetta lapsen olosuhteita arvioidessaan. Tämän vuoksi lapsen asuinpaikka pyritään säilyttämään muuttumattomana, jollei muutokseen ole perusteltua syytä. Mitä nuorempi lapsi, sitä tärkeämpää on olosuhteiden pysyttäminen samana. Näin ollen äiti olisi tulevassa oikeudenkäynnissä vahvoilla, jollei kielteistä muutosta lapsen asuessa äidin luona ole osoitettavissa.
Oikeudellisessa mielessä naisen ja miehen tulisi olla tasa-arvoisessa asemassa lapsen huoltajuutta harkittaessa.
Valitettavan usein kunnallisessa sosiaalihuollossa tämä päämäärä ei toteudu ja siten asioita joudutaan ratkomaan oikeudessa. Oikeudessa taas rankaisevaa on aina lapsen etu, ei isän tai äidin.
Perusteita huoltajuuden menettämiseen ei välttämättä tarvita. Ilmeisesti olette alun perin sopineet yhteishuoltajuudesta, joten molemmilla on huoltajuus jo nykyisin. Kysymys onkin yleensä ja ilmeisesti myös tässä tapauksessa siitä kenen luona lapsi tosiasiallisesti asuu.
Luultavasti olet myös tämän miehen isäksi tunnustanut koska ette olleet avioliitossa missään vaiheessa?
Oikeudessa otetaan huomioon kaikki hyvät ja huonot puolet (ainakin pitäisi olla näin), joten sosiaaliset ja muut ongelmat varmasti vaikuttavat päätökseen.
Riittää siis että isä pystyy näyttämään olevansa parempi huoltaja kuin äiti, eli esim. tarjoamaan paremman ympäristön lapselle kuin äiti.
Huostaanottotapauksessa se äiti tai isä kummalla lapsi tuolloin on ollut menettää yleensä aina huoltajuuden, näissä tapauksissa taustalla lähes aina sosiaaliset ongelmat. Tällöin ensisijainen sijoituspaikka lapselle tulisi olla toisen huoltajan luona, ellei tällekin ole estettä.
Lapsen etua valvottaessa on tähän asti Suomessa unohdettu isän oikeudet ja yleisesti automaattisesti lähdetty siitä että äiti on parempi "huoltaja". Kuitenkin oikeuskäytännössä ja jopa joskus sosiaalitoimistossa tästä on poikettu isän hyväksi.
Itsellä tilanne on se että lapsella on omasta mielestäni parempi olla äidin luona, mutta seuraan tilannetta jatkuvasti ja mikäli oma tilanteeni paranee muuton tai muun syyn johdosta, tai ex-vaimon huononee oleellisesti, olen jo etukäteen päättänyt vaativani lasta asumaan luokseni.
Yksinkertaista vastausta kysymykseesi ei siis ole tarjota. Mutta kyllä niin äiti kuin isäkin voi "menettää" lapsensa vaikka tätä vastustaisikin, jos toinen tätä vaatii tai/ja tälle on perusteita lapsen kannalta.
"Mutta kyllä niin äiti kuin isäkin voi "menettää" lapsensa vaikka tätä vastustaisikin, jos toinen tätä vaatii tai/ja tälle on perusteita lapsen kannalta."
Pitää paikkansa. Päätöstä tai vahvistettua sopimusta voidaan muuttaa, "jos olosuhteet ovat sopimuksen vahvistamisen tai päätöksen antamisen jälkeen muuttuneet taikka jos tähän muutoin on aihetta." (Laki lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta 12 §) Voimassa olevan huolto- tai asumispäätöksen muuttaminen edellyttää käytännössä muutoksen vaatijalta kuitenkin painavampia perusteita verrattuna niihin edellytyksiin, joilla hän olisi saattanut saada lapsen huoltajuuden tai luonaan asumisen asiasta ensi kertaa päätettäessä. Kuten "Tahra" edellä mainitsee, lapsen vakiintuneiden olosuhteiden muuttaminen voidaan jo sinänsä tulkita lapsen edun vastaiseksi. (Lapsi menettäisi tutun asumisympäristön, toveripiirin, koulun ...) Vain sellainen muutos, että vanhemman olosuhteet ovat muuton takia parantuneet, ei todennäköisesti ole riittävä peruste päätöksen muuttamiseen. Mutta jos senkaltaisia painavia perusteita, joihin kysyjä viittasi, löytyy, päätöstä kyllä muutetaan.
Aikaisempi vastaus, johon viittasin, on nimimerkin "Laki niinkuin luetaan", ei "Tahran".