Siinä mielessä skodan hankinta on järkevää, jos asuu paikassa, missä on paljon naapureita. Naapurit ei takuulla ole tälle merkille kateellisia, eikä lakkaa tervehtimästä, koska skoda-sanasta tulee väkisinkin mieleen vitsi/halpistuote, jota se todellisuudessa on vieläkin (sääli). Vertaa Bora vs octavia, niin hinnan romahdus on todella suuri skotalooran häviöksi. Mutta näinhän se on vitsikin skodasta: -Isä työntää, äiti ohjaa lapset, kantaa pohjaa. -Skoota, neljä pyörää ja loota. Tämä on jäänyt skodasta mieleen.
Skodan edut
Viljo
132207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
kyllä teitä Viljoja jotka ostavat auton naapureille vaan tuntuu riittävän tässä maassa.
Tosiaan! Ostavat autonsa jonkun muun kuin itsensä tarpeisiin!
Voi raukkoja.... Tietääköhän tämä pellesakki mitään hyvästä itsetunnosta? LOL!
Missä olet ollut? Ollaan sinua jo muutaman päivän kaivattu. Niuvanniemessä vai Pitkässäniemessä, sama se missä olit. Ymmärrämme sinua ja koitamme lohduttaa kohtaloasi.
Eihän ne kallonkutistajat mitään ihmeparantajia ole. Onneksi sinä olet vaaraton ympäristölle kun pois laskivat ennen aikojaan.
Muistahan Viljo syödä lääkkeesi.
Pitkään oli täälläkin asiallista kirjoitusta. Yhden sivun otsikkoja katsoessa voisi väittää että yksi siisteimmistä autopalstoista. No nyt on taas henget manattu esiin. Kiitosta vaan.
Skodassa on lasten turvallisuutta ja mielenterveyttä ajateltu todella mahtavasti:
Nimittäin Octaviassa on niin suuri tavaratila, että esim. kauppa, remonttia maantiellä, pankkireissiulla, ym. kun skodan pysäyttää ihmisten ilmoille, niin lapset mahtuvat piiloon tavaratilaan suojaan häpeältä, etteivät kaverit näe, millaisessa (autossa) he matkustavat.
Olen pyrkinyt kasvattamaan lapseni hyvän itsetunnon omaaviksi kunnon kansalaisiksi, jotka maksavat veronsa.
Ei todellakaan tarvitse olla näitä asioita tämä, että ihan pitäisi piiloon mennä auton takia!
Jos nyt puhutaan Skoudasta, niin päin vastoin!
Hyvä, kiva, hauska, erilainen, laadukas hintaansa nähden (ja enemmänkin!).
Milloin sinä pääset ylitse itse näistä naiveista auto-imago -asioista.
Keskity olennaiseen.
mahtavia pisteitä ainekirjoituksesta.
Sain viinmeksi ysin ainekirjoituksesta. Paljon paremmin kuin Viljo, se sai vaan kasin.
Eikös Toyota-palsta ollut amisviiksien ominta aluetta?
Toyotaaa
Tojotaaaa. Riisipaperiauto.
ne lapset ohjaa?
Viljo hyvä!! Ostin skodani aivan sinun kiusaksesi! Tiedän kuinka pelkäät skodia lapsuudessasi saamasi trauman vuoksi. Mutta ei isäsi pahaa ajatellut vaikka ajoikin polkupyöräsi yli koulun edessä, ja alla oli skoda.. Se on kiva katsoa kun ajelen tuohon parkkipaikalle niin iso mies juoksee karkuun ja ulvoo äitiä mennessään!! Mutta jos olisi joku muu kulkuneuvo alla tämäkin jokapäiväinen ilo ei olisikaan totta!