luennolla

Luennoitsija tässä yks päivä sanoi opiskelijoille pokkana että "ei teidän tarvii käytännössä näitä asioita osata, teistä tulee johtajia ja te vain käskette muita tekemään, riittää että vähän tajuatte mistä kysymys."

Johtajikshan päästäänkin ihan tuosta vain, niinhän se olikin. Muistan varmaan sitten väärin, että ekaks on kyllä lähes pakko tehdä niitä käytännön tason hommia ennenkuin voi edes uneksia etenemisestä. Dementtia taitaa alkaa vaivaamaan kun noin väärin muistan. Tai sitten olen tyhmä kun olen tajunnut todellisuuden eri tavalla enkä ole suoraan hypännyt johtoportaaseen :D
61051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yliopistoissa monetkaan luennoitsijat eivät tiedä tosielämästä yliopiston ulkopuolella yhtään mitään.

Äänestä

Ei kannata hirveästi luottaa siihen mitä yliopiston tyypit puhuvat työelämästä. He ovat useimmiten niin vierautuneita "oikeasta" työelämästä. Todellisuudessa johtajiksi päästään (tai joudutaan) aivan muilla ansioilla kuin hyvillä papereilla, eikä siellä muutenkaan harrasteta sellaista tittelinnöyristelyä kuin yo-maailmassa (onneksi. Jos joku palkkaa vastavalmistuneen suoraan johtajaksi ilman muita meriittejä, saa kyllä syyttää vain itseään. Kyllähän kaikki sen tietävät ettei koulun pelkiltä valmistu valmiita johtajia vaan tarvitaan myös työkokemusta.

Äänestä

Jep, monet luennoitsijat on ihan pihalla siitä mitä tosielämässä ja luentojen/yliopiston ulkopuolella tapahtuu. Lisäksi monet toitottavat sitä miten hyvin akateemikot (varsinkin hänen yliopistostaan ja juuri hänen oppiaineestaan) työllistyvät huippuvirkoihin. Kannattaa ottaa huumorilla, oli tuo heitto sitten tarkoitettu sellaiseksi tai ei!

Äänestä
  • ei se koulutus merkitte juuri mitään oon trade ja oli tarkotus alkaa johtajaksi pankkiin tai isoon yritykseen kuin nokia mutta nyt oon urheiluvälinemyyjä. samassa paikasa tein harjottelunkin nyt ei tarvi työtten jälkeen siivota kun sen tekee toinen amk harjouitettila mutta ei tämä sitä oo mitä meille sanottiin johtajia ja toimihenkilöitä. yks meijän luokkalainen on autokaupanmyyjä muut kait työttömiä

    Äänestä

Ei riitä amiksille mikään. Ei riitä opisto, on oltava amk, ei riitä kaksi keskustelualuetta, täytyy tukkia tämäkin. Keskivertoamis varmaan monistaisi itsensä, jos se olisi mahdollista.
Olen kyllästynyt amisten mahtailuun, peruskoulutuksellanne teistä ei johtajia tule, yliopisto on kuitenkin korkein mahdollisuus saada koulutusta ja silloin hommatkin aloitetaan eritasolta, kuin amismerkantin opinnoilla.
Käsittääkseni amk.ssa ei ole luennoitsijoita, vaan opettajia.

Äänestä
  • Kenelle viestisi tarkoitettu? Ei kait tässä kukaan mahtaillut, edes se amk-koulutuksensa pohjalta vastannut ja jos muistan oikein (en viisti käydä tarkistamassa ko. viestiä nyt) niin en muista hänen puhuneen luennoitsijasta.

    Aloittajana minä puhuin luennoitsijasta ja minä todellakin olen yliopistossa. Tämä "pysykää poissa" nimimerkillä kirjoittanut ei taida hänkään todellisuudesta tietää vai onko hän kenties pompsahtanut suoraan sinne ison pomon valtaistuimelle? Onnea hänelle jos tosiaan niin on käynyt ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuultua kirjoitti:

Luennoitsija tässä yks päivä sanoi opiskelijoille pokkana että "ei teidän tarvii käytännössä näitä asioita osata, teistä tulee johtajia ja te vain käskette muita tekemään, riittää että vähän tajuatte mistä kysymys."

Johtajikshan päästäänkin ihan tuosta vain, niinhän se olikin. Muistan varmaan sitten väärin, että ekaks on kyllä lähes pakko tehdä niitä käytännön tason hommia ennenkuin voi edes uneksia etenemisestä. Dementtia taitaa alkaa vaivaamaan kun noin väärin muistan. Tai sitten olen tyhmä kun olen tajunnut todellisuuden eri tavalla enkä ole suoraan hypännyt johtoportaaseen :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu