Kertokaa Allroadista

Suorastaan häkellyttävän koeajon jälkeen olen vakaasti harkinnut ostavani vuoden 2001 Audi Allroad Quattro 2.7 V6 Biturbon.
Tiedän kaikki tekniset specsit, mutta olen vailla henkilökohtaisia kokemuksia, kuulopuheita ja kertomuksia.
Joten, kiitos jo etukäteen kaikista asiallisista kommenteista!
4709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

velimiehellä on 2,5tdi allroad 2001. Makea peli, mutta joitain ongelmia siinä on ollut:
-ilmajousituksessa on jotain häikkää, parkissa se melkein aina on lintallaan. (Joku kulma alhaalla)
-muutaman kerran akku tyhjentynyt ilman "syytä"
-webasto temppuilee(kenelläpä ei)

ts. siinä on paljon elektroniikkaa, joten vaivoja enemmän kuin perus A6 malleissa.

Äänestä

Hifistin tuollaisen pirssin vuosi sitten ja sen vuoksi sain sillä myös ajella.

Hiljaisin auto jolla olen ajanut, ja kaikin puolin upea peli. Myös suorituskyky oli vähintäänkin riittävä, kun ajattelin ettei sen painoinen auto enää ole 250hevosesta moksiskaan, mutta poistuu...
ja jossei tunnu poistuvan niin kyllä tosta moottorista sitä saapi kutiteltua.

Ei varmasti halpa pitää, mutta kommee ajjaa.

Äänestä

... kukkaro kestää kulut. Huoltaminen ja vakuuttaminen ei ole ihan halpaa ja bensakin maistuu (tankissa käy pyörre, kun kaasua polkaisee...).

Jousitus ei ole yhtä mukavan pehmeä kuin perusautossa (A6), mutta Allroadilla pääsee (ja myös pääsee!:):):) ) liikkeelle, vaikka lumityöt olisivat jääneet tekemättä.

Itse halajaisin mieluusti dieseliä (uutena ja hyvin varusteltuna), mutta tällä kertaa oli tyytyminen huomattavasti halvempaan ja tavallisempaan ajoneuvoon.

Black Sapphire

Äänestä

Tuli tuossa käytyä Audin Quattro koeajopäivillä ja siellä ajoin "normaalin" A6 2.7 biturbon ja 4.2 V8 allroadin. Tuo biturbo on aivan mukava nopea perheauto, mitään suurta ahaa-elämystä ei tullut. Kuten edellä jo mainittiin, auto on uskomattoman hiljainen ja tietysti quattron takia hieno ajaa. Tuo 4.2 V8 allroad räjäytti pankin. AIVAN UPEA, mahtavat äänet, liikkuu kuin tauti, hiljainen. Harvoin on ollut näin leveä hymy koeajon jälkeen :) ja ne katseet kun valoissa hieman vapaalla polkaisee kaasua ... NAM. Kaipa, jos tuollaisen auton ostaa n.100k egeä, niin varmaan tuon bensankulutuksenkin voi sulattaa.

Eli, kun Quattro koeajopäivät tulevat kaupunkiinne, niin käykää ajamassa. Tässä autossa on kaikkea "liikaa" mutta niin ihanasti liikaa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ärr2 kirjoitti:

Suorastaan häkellyttävän koeajon jälkeen olen vakaasti harkinnut ostavani vuoden 2001 Audi Allroad Quattro 2.7 V6 Biturbon.
Tiedän kaikki tekniset specsit, mutta olen vailla henkilökohtaisia kokemuksia, kuulopuheita ja kertomuksia.
Joten, kiitos jo etukäteen kaikista asiallisista kommenteista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu