-98 Mareaan tarttis cd-vaihtajan, alkuperäinen soitin sisältää vaihtajan ohjauksen ja tarvittava johtosarja löytyy takarontista.
Onko tietoa/kokemuksia, käykö mikään muu kuin "oma" vaihtaja? Tuntuu olevan hakusessa:)
Autolla ajettu 85tkm, myös yleisimmät viat kiinnostaa;mitä kannattaa tarkkailla?
töyssyissä joskus kuuluva vaimea etupään kolahtelu: pallonivelet, iskarit vai alustan ominaisuus?
Onko tietoa/kokemuksia, käykö mikään muu kuin "oma" vaihtaja? Tuntuu olevan hakusessa:)
Autolla ajettu 85tkm, myös yleisimmät viat kiinnostaa;mitä kannattaa tarkkailla?
töyssyissä joskus kuuluva vaimea etupään kolahtelu: pallonivelet, iskarit vai alustan ominaisuus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on marea 97 vm. Siinä oli sama vika. Alatukivarsi oli viallinen. Vika meni delta-turva takuuseen. Autolla oli kyllä ajettu jo 175 tkm.
Boksi: ks. http://www.bravo-guide.co.uk/ice ,
ko. sivulla on mallit lueteltu.
Kolina: koiranluut tai alatukivarsi ovat yleisimmät tarjoukset.
Vai että menee alatukivarret 85tkm:ssä...Onkohan liene kuinka arvokas remontti? :(
Kiitos linkistä:)
Sonyn suomen sivuilta näyttikin löytyvän tuota linkissä mainittua vaihtajaa...
Eteenpäin selailessa löytyi muuten myös mainio "valekansi" tavalliselle soittimelle: asennuskehikko johon sisältyy soittimen päälle tuleva kansi joka näyttää alkuperäiseltä soittimelta:)
Mulle tuli postia Deltasta, olivat laskeneet varaosahintoja ja etualatukivarsi oli jotain 70 eur/kpl. Halvempi kuin Motonetissä.
Ps. Itsellä toi meni jo 50tkm:ssä, sain takuuseen
ja mulla meni eka alle 50 tonnissa, takuuseen. Toinen kolahtellee kohta, vaihto ei takuuseen, se loppu jo viime vuonna.
Onko muuten tietoa mistä saa ostaa tuollaista johtoa ja mistä löytäisi tuon soittimen etulevyn jos vaihtaa soitinta tuohon autoon..?
Kolinaan oli omassa vikana alatukivarsi ja raidetangon pää. Lisäksi meni tuulettimen hihna ja simapyörä hajosi samalla, eli fiati jätti tielle...Ajettu nytten 210 tkm ja auto on kuin uusi vm 1998,