MIKSI RUOTSI PAKOLLINEN?

Hei!

Tietääks kukaan kertoo, miks ruotsi on pakollinen opiskella suomalaisille ja miks se on toinen kotimainen kieli? Miksi esim. yliopistoissa ruotsista tehdään vaikea, pitää tehdä kaiken maailman kokeet, että pääsee läpi. Onkos tää joku kansallisuustesti vaadittu Ruotsista käsin, vai?

Jos joku osaa vastata, niin hyvä.
122414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Se nyt vaan on niin, että kun Suomi aikoinaan oli osa Ruotsia n. 700 vuotta, niin kieli teki tehtävänsä täälläkin. Onhan se tosin helppo kieli, ja pohjoismaalaisena ei yhtään huonompi taito täällä liikkuessa.

Äänestä
  • venäjä ole pakollinen? Entä saame??? ps. minusta ei kumminkaan ole, vaikka mitä joku sanois, ruotsi kotimainen kieli. Ruotsi ei ole kotimaamme, ymmärtäkäämme!!

    Äänestä

  • opisjelija kirjoitti:

    venäjä ole pakollinen? Entä saame??? ps. minusta ei kumminkaan ole, vaikka mitä joku sanois, ruotsi kotimainen kieli. Ruotsi ei ole kotimaamme, ymmärtäkäämme!!

    vaan aloitetta menemään, jos haluat lisää virallisia kieliä Suomeen (vrt Sveitsi). Asia nyt vaan on niin, että Suomessa ON kaksi virallista kieltä. Se on tilanne. Sen takia molempia myös opiskellaan. Yhdyn edellisen vastaajan mielipiteeseen, että pohjoismaissa on enemmän hyötyä ruotsin kielen taidosta kuin suomesta. Ruotsi ei ole kotimaamme totta, eikä ruotsi kotikielemme, mutta suomenruotsi ON (ja kielillä on todellakin eroa).

    Äänestä

ruotsia suomessa äidinkielenään puhuvat ylittävät tietyn prosentti määrän, jolloin se suoraan merkitään toiseksi kotimaiseksi kieleksi!!!!!!

Äänestä

Se on toinen kotimainen kieli, sillä sitä puhuu 5% väestöstä. Niin kauan kuin Suomi on kaksikielinen maa tulee kaikkien osata molempia kieliä, ei siinä sen kummempaa.

Äänestä

En tiedä minkä ikäinen olet,
mutta itse olen törmännyt maailmalla hosuessani siihen tosiseikkaan ettei koulunpenkillä istuta KOULUA VAAN ELÄMÄÄ VARTEN! Jos osaat kieltä, sun on paljon helpompi mennä töihin ja kommunikoida kyseisessä maassa (jos moista harkiset joskus).
Yliopistossa suorittamani ruotsin opinnot olivat minulle helppoja (lukiosta toikkarissa 7, kirjoitin C:n). Olen 1/8 ruotsalainen, ja asunut rajaseudulla 20v, ja ruotsia saanut harjoitella vaikka joka päivä alkuperäisen ruattalaisen kanssa. Ei ne kieliopit ratkaise pitkälle vaan kommunikoinnissa tärkein on rohkeus puhua.
Tämä on asenne kysymys.
Mikään asia ei ole niin vaikea etteikö sitä opi, ei ainakaan ruotsin kieli.

Äänestä
  • on nostettu nyt yliopistossa. Mulla oli 7/B. No, olen kyllä kuullut "tason" riippuvan opettajasta. Toisessa paikassa pääsee helpommalla. Joku ei vaadi kovin paljon, toinen vaatii älyttömiä.

    Äänestä

kyllähän se ihan historiaan liittyy... suomessa asuvat suomenruotsalaisethan ovat aivan yhtä suomalaisia kuin muutkin...
mietit, miksi venäjä ei sitten ole virallinen kieli. tottahan on, että venäläisiä on täällä paljon ja tuskin kielen opettelemisesta olisi kenellekään haittaa ainakaan täällä itä-suomessa jossa venäjää kuulee lähes aina kun lähtee jonnekin ihmisten ilmoille kun taas ruotsia täällä ei kuule ikinä. joensuun prismassakin on kyltit suomen ja venäjän kielellä mutta ei ruotsiksi, lappeenrannassa venäjänkielisten asukkaiden määrä on jotain 8%.
mutta "suomenvenäläiset" ovat kuitenkin suomeen muuttaneita, eivät täällä satoja, jopa tuhansia, vuosia asuneita, kuten suomenruotsalaiset. ruotsi on ollut suomessa ainut virallinen kieli joskus tuossa taannoin, mutta kun suomi oli venäjän vallan alaisena, oli suomalaisilla omat postimerkitkin, kuten myös kieli.
ruotsissa on määrällisesti enemmän suomenkielisiä kuin suomessa ruotsinkielisiä. pointti on kuitenkin, että ruotsinsuomalaiset ovat selkeästi muuttaneet suomesta ruotsiin. typerää tietysti tällainen "kuka oli täällä ensin"-määrittely, mutta niin sen on järkevintä mennä..
tietysti se, miksi ruotsia opiskellaan suomen kouluissa, on toinen juttu... tai oikeastaan ei ole: jos menet töihin vaikka helsinkiin, on siellä osattava palvella asiakasta suomen ja ruotsin kielellä, koska kaksikielisessä maassa ihmisellä on oikeus saada palvelua omalla äidinkielellään! paitsi tuo ei tietenkään koske ahvenanmaalaisia, heidänhän ei jostain syystä tarvitse opetella suomea.

Äänestä

Turhaa paskaa. Kaikkein vaikein aine ja silti vittu turhin kyllähän nekin osaa englantia puhua.

Äänestä

Aikoinaan kun minä olin koulun penkillä ei opetettu mitään kieliä, ja niin ne opinnot jäi ja työelämä kutsui. Ruotsin kieltä en ole koskaan tarvinnut enkä tule tarvitsemaan. Mutta Englanti olisi tarpeen joka päivä. Muistan vielä kun poliitikot yrittivät pärjätä tankero englannilla, sääliksi kävi.
Nyt alkaa olla jo myöhäistä opiskella, täytyy vain yrittää googlen kääntäjällä, tosin verkkokaupassakin on tullut sitä mitä tilaa. Vaikkapa Saksasta.

Äänestä

Moroo smpit

Äänestä

Kyllä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

Hei!

Tietääks kukaan kertoo, miks ruotsi on pakollinen opiskella suomalaisille ja miks se on toinen kotimainen kieli? Miksi esim. yliopistoissa ruotsista tehdään vaikea, pitää tehdä kaiken maailman kokeet, että pääsee läpi. Onkos tää joku kansallisuustesti vaadittu Ruotsista käsin, vai?

Jos joku osaa vastata, niin hyvä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu