niin haluaisin päivittä biossin. mutta en tiedä mikä emolevy mulla on. kone on kaupasta ostettu compaq 7479 533mhz k6-2, 64 sdram. kun kone käynnistyy niin tulee compaq merkki ja sitten win 98. olen avannut koneen ja katsonut sisälle,mutta siellä ei ole mitään emolevystä tietoa. emolevya piirit ovat via, eliteMT ja sync mos. niin onko teillä mitään tietoa, miten saisi emolevystä tietoa. vai löytyykö tähän joku ohjelma mistä näkee emolevyn merkki ja malli.
emolevyn merkki ja malli
lonkero
6670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Unohda Biosin päivitys jos koneesi toimii, Biosin päivitys on ammattilaisten hommaa ja ellet Todella Osaa/Tiedä miten päivitys tehdään. Biosin päivityksessä voi niin moni asia mennä pieleen ja sen jälkeen et saa edes konettasi avattua.
Eikä ole syytäkään Biosia päivittää jos koneesi toimii.
...ja noissa merkkikoneissa se on aina vähä sellasta ja tällasta. niillä on ymmärtääkseni usein ihan "omat" biossit. jos ei compaqin sivuilta löydy jotain valmista työkalua/pakettia kyseiselle konepaketille, niin kannattaa varmaan unohtaa heti kättelyssä koko homma.
juu en kyllä suosittele biosin päivittämistä mikäli et tiedä emon mallia.
imuta netistä joku biossi ja kokeile sillä ja jos ei toimi imuta toinen ja niin edespäin. uskon että jonain päivänä se oikea löytyy ja taas se sitten lähtee käyntiin niin pääset taas vanhana vaarina pelaileen counterii
Jos siinä on alkuperäinen emolevy, niin bios'it löytyy täältä
http://h20015.www2.hp.com/en/softwareList.jhtml?reg=&cc=us&prodId=compaqpres94495&lc=en&plc=&softitem=Microsoft Windows 98&sw_lang=en&pagetype=software
ROMPaq, bios
versio 1.03 tai 1.04 riippuen.
http://h20015.www2.hp.com/en/document.jhtml?reg=&lc=en&plc=&cc=us&prodId=compaqpres94495&docName=c00007682&cat=prodinfo
Bios päivitykseen en mene sanoon mitään, kukin tekee niin kuin haluaa, ei vaan tarvii tulla tänne valittaa jos se ei mennyt putkeen.
http://h20015.www2.hp.com/en/document.jhtml?reg=&lc=en&plc=&cc=us&prodId=compaqpres94495&docName=c00034135&cat=prodinfo
Imuta Aida 32, jolla saat selville kaiken koneestasi, myös emolevyn tiedot ja kaiken muunkin:
http://www.aida32.hu/download/aida32ee_390.exe