Accord 1.8 -99

Minkäslainen kulkupeli mahtais olla -99 Accord? Kiinnostaa kovastikin hankinta kun ois tiedossa 70 tkm ajettu eläkeläispapparaiselta... :-)
Onko lämmin talviauto, bensarohmu, tyyppivikoja, kalliit/norm.hintaiset/halvat osat?

Ja sitten tämä asiallisten kommenttien pyyntö!
Ei oikein jaksais näitä "honda-on-paska-osta-joku-muu-auto"-tyyppisiä lueskella...
4346
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itselläni on civicci vuodelta 96 ja ajettu 80tkm sekin papan pidosta !!! bensan kulutus on olematon hondissa ja tekniikka/moottori kestää loputtomiin , kunhan korista on pidetty huolta , herkkiä ruostumaan : lokasuojat ja alusta ...!!!niin ja varaosat ovat vähän kalliimpia kuin muissa jaappanilaisissa, mutta riippuu mistä ostaa ja mitä !!!

Äänestä
  • Hondat rullaa... rullaaa... rullaaa... ovat kuin ikiliikkujia.

    Äänestä

itse ajelin reilut 60tkm tuollaisella pelillä. Jämäkän tuntuinen ja mielestäni todella hyvä ajaa, myös maantiellä. Lämmintä piisasi kyllä kovillakin pakkasilla. Automaatti-ilmastointi ei kovimmilla pakkasilla jaksa välttämättä pitää ikkunoita sulana, ellei puhallusta ole erikseen säädetty kovemmalle sekä suunnattu ikkunoille (tosin tämän olen huomannut myös muissa merkeissä).

Moottoria vaivaa lievä tehottomuus ja kulutuskin on tehoihin nähden ehkä hivenen yläkanttiin, mutta jos se ei ole ongelma, saat accordista varmasti luotettavan ja erinomaisen kulkupelin.
Suosittelen!

ai niin.. ja täytyy kyllä ihmetellä accordin kylmäkäynnistyvyyttä. Jouduin olosuhteiden pakosta käynnistämään auton viime talvena kovalla pakkasella (-37 C) kahden vuorokauden seisottamisen jälkeen. Ja hyvin käynnistyi ilman lämmitystä/apuvirtaa. Tiedän, että ei tee välttämättä hyvää moottorille, mutta pakko mikä pakko.

Äänestä
  • niin itselläni oli siis 2.0i. Mutta ero tuohon 1.8i:hin kulkemisen suhteen on erittäin pieni (koeajoin itse aikoinaan myös 1.8:n)

    1.8i:hin ei taida automaatti-ilmastointia saada edes lisävarusteena. LS-varustelutasossa muistaakseni on manuaali-ilmastointi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hondako kirjoitti:

Minkäslainen kulkupeli mahtais olla -99 Accord? Kiinnostaa kovastikin hankinta kun ois tiedossa 70 tkm ajettu eläkeläispapparaiselta... :-)
Onko lämmin talviauto, bensarohmu, tyyppivikoja, kalliit/norm.hintaiset/halvat osat?

Ja sitten tämä asiallisten kommenttien pyyntö!
Ei oikein jaksais näitä "honda-on-paska-osta-joku-muu-auto"-tyyppisiä lueskella...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu