Kirjoitan tännekin..Mulla on puoli vuotias sakemanni narttu..no nii asiaan..Kun käydää lenkillä,se on yhtä vetämistä koko ajan..Millä tällaisen sais loppumaan?Kaikki neuvot olis todella tärkeitä ja tervetulleita:)
Koiran vetämisestä
mä vain..
5484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pysähdy aina, kun koira aloittaa vetämisen. kun hihna löystyy, jatka matkaa. Kehu koiraa, kun se kävelee hyvin ja toru, jos se vetää. Voit tietysti myös nykäistä koiraa rajusti taaksepäin, kuten olen nähnyt monien tekevän, mutta tämä tekee kyllä hallaa koiran niskalle. Plus, että joudut joka kerta vetämään kovemmin, jotta se uskoo. Voit hankkia puolikuristavan tai kuristavan kaulapannan, jolloin koiralle tulee hiukan paha olo, kun se vetää. Löysää kuristuskaulapanta aian sen jälkeen, kun koira ei enää vedä. (Ostaessasi sitä, ota koira mukaan kauppaan, jotta panta tulee varmasti oikean kokoiseksi. Pyydä myös myyjää näyttämään miten se laitetaan koiran kaulaan. Senhän tulee löystyä, kun vetoa ei enää ole.) Muuten vetämisen ja vetämättömyyden välillä ei ole eroa. Tämän avulla opetin oman lapinkoirani pois vetämisen epäjalosta taidosta. Voit myös hankkia vetämisenestovaljaat. Toimivat siten, että ne kiristyvät koiran kainaloista, kun se vetää. Älä anna koiran vetää itseäsi mukanaan kaikkialle, sinä päätät minne ja miten lenkki tehdään. Se saattaa alussa hiuakn hämmentyä, mutta pysy tiukkana, niin se loppuu.
Huomaa, että mikään kaulapanta tai valjas ei yksinään opeta koiraa vaan SINÄ. Muista siis kehua koiraa, kun se tekee oikein. Muuten joudut käyttämään kyseistä apuneuvoa koko koiran iän ja se toki menettää vaikutustaan aikaa myöten. Esim. luut paksunevat niskan ja kaulan ympärillä, kuten ne tekevät kyllä tavallistakin kaulapantaa käytettäessä.
on myös suomenlapinkoira. Ja mieheni sanoo ettei sitä saa oppimaan pois vetämisestä. Se koira on nyt 13 viikkoa vanha. Kun opetit koiraasi olemaan vetämättä piditkö lyhyttä hihnaa vai saiko juosta sen rullahihnan matkan päässä. Tämä pentuhihna on kolme metriä täyspitkänä. Välillä olen kokeillut että laitan sen lyhyeksi että koira joutuu olemaan vierellä koko ajan, silloin se menee yhdeksi vetämiseksi koko kävely.Ajattelin vaan että siten se oppisi nopeammin vierellä kulkemaan. Siis millainen remmin pituus kun opettaa koiraa olemaan vetämättä?
13 viikon ikäinen pentu ei jaksa keskittyä pitkäksi aikaa mihinkään. Etsi turvallinen paikka mahdollisimman läheltä kotiasi jossa pentu voi olla vapaana, leiki siellä sen kanssa jonkin aikaa.Kytke pentu ja kävele lyhyt matka pentu kytkettynä ja juttele rauhallisesti.Kiitä iloisesti kun pentu hetkenkin kulkee nätisti. Päästä vapaaksi ja anna sen hetki touhuta omiaan ja toista harjoitus.
Välineinä nahkapanta ja nahkatalutin. Muista katsekontakti, on tärkeätä että teidän välillänne yhteys toimii.
Älä tee pitkiä kävelylenkkejä, niiden aika ei ole vielä.
Meilläkin (paimensukuinen) lapinkoiranpentu, jolla on ikää nyt n. 20 viikkoa. Aloitimme vetämättömyysharjoitukset pari viikkoa sitten, eli aivan liian myöhään... :) Koira on minulle ensimmäinen joten en todellakaan ole mikään asiantuntija. Neuvoni perustuvat vähäiseen kokemukseen, miehen perinteisiin kasvatusneuvoihin sekä kasvattajan ja Kaimion Tuiren koulutusneuvoihin.
Mekin käytämme tavallista pantaa ja kevyttä n. kolmemetristä talutinta. Olen yleensä antanut koiran mennä hihnan päähän asti, mutta välillä kokeilen lyhentää hihnaa niin, että koira kulkee lähempänä. Koiralle sillä ei tunnu juuri olevan merkitystä, sillä kun se on tajunnut idean, eli että pannan kiristäessä matka ei jatku, se osaa kyllä säädellä kulkuaan niin ettei matkan tarvitse seisahtua. Siksi minusta on tärkeää, että antaa koiralle sen verran vapautta, että se voi itse huomata tulleensa hihnan päähän ja näin hidastaa vauhtia.
Meillä on oppi mennyt melko hyvin perille. Puolen tunnin lenkin koira jaksaa melko hyvin kulkea, poikkeuksena tietenkin vastaantulevat ihmiset ja koirat. Nämä tilanteet vaativat vielä pientä hiomista, neitimme kun tahtoo olla vähän ylisosiaalinen.. =)
Mutta kyllä se siitä, kannattaa vaan varustautua valtavalla kärsivällisyydellä ja keksiä koiralle muutakin ohjelmaa, esim. vapaana juoksemista metsässä, jos siihen vaan on mahdollisuus.
Kaikkea hyvää teille, jakselkaa.. ;)
Itse ottaisin mielelläni vinkkejä luoksetulon varalle. Ainoa toimiva sana tällä hetkellä on "Ruoka-aika", mikä ei ehkä anna parasta mahdollista kuvaa koulutustaidoistani.. :)
""Voit myös hankkia vetämisenestovaljaat. Toimivat siten, että ne kiristyvät koiran kainaloista, kun se vetää."" Ei puoli vuotiaalle kannata vielä laittaa noita valjaita, menee kainalot rikki.