Onko kenelläkään valokuvia tai videonauhaa viime syksynä havaitusta suuresta valoilmiöstä Helsingin taivaalla?
Jos jollakulla on, niin voisitteko ystävällisesti laittaa kuvanne nettiin johonkin monista ilmaisista sivustoista joille voi laittaa omia valokuviaan.
Sitten vain sivuston linkki tänne niin saamme todisteet että kyseinen valoilmiö todella oli helsingin taivaalla.
Kiitos.
Jos jollakulla on, niin voisitteko ystävällisesti laittaa kuvanne nettiin johonkin monista ilmaisista sivustoista joille voi laittaa omia valokuviaan.
Sitten vain sivuston linkki tänne niin saamme todisteet että kyseinen valoilmiö todella oli helsingin taivaalla.
Kiitos.
Vastaukset 22
Vanhimmat
MITEN JOKU VOI OLLA NOIN IDIOOTTI!!!???? TÄÄ KOKO PALSTA NÄYTTÄÄ OLEVAN TÄYNNÄ 9-15 HYVÄUSKOSIA LAPSIA!!!
En minä usko että siellä Helsingin taivaalla on ollut mitään valoalusta, sen takia niitä kuvia kuulutankin. PÖNTTÖ!
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=rajatieto&t=2104
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/michelleburbank/detail?.dir=/helsinki buss station&.dnm=helsinki 27.8.2003 unknown object.jpg
Tuossa vielä suora linkki yhteen noilta sivuilta löytyneeseen kuvaan. Mietityttää vain, jos tuo kuva on aito, niin on todella outoa ettei siitä ole tullut laajempaa juttua. Olipa kuvassa esiintyvä "rinkula" sitten avaruusalus, jokin luonnonilmiö tai mikä tahansa, niin voisi olettaa että siitä olisi syntynyt laajempaakin kohua. Ei tuollaista voi olla huomaamatta. Vähintään uutisissa olisi voinut olettaa olevan jonkinlaisen maininnan tunnistamattomasta suuresta valoilmiöstä Helsingin yläpuolella, jonka alkuperää olisi sitten selvitelty.
Haiskahtaa photoshopilla väännetyltä.
Onhan se kuitenkin melko luontevan näköinen.
Luulen, että Photoshop -kikkailija olisi vääntänyt enemmän oikean aluksen näköistä esinettä.
Niin, onko kuva aito, vai ei?
Ovatko kaikki silminnäkijät jonkinlaisessa shokki-ja pelkotilassa 27.8.2003 tapahtuneiden asioiden takia?
Kuvan aitouteen ottakoon kantaa vain, ne joilla on tietoa(omia havaintoja tms)asiasta.
Onko tästä "ufosta" jotain tietoa jossain päin nettiä, joillain rajatietosivustoilla tms?
27.8.2003 todellakin kävi jättiläismäinen avaruusalus Helsingin yllä - tieto on ehdottomasti luotettava!
Tein omat havaintoni n.klo.15.30-17.15 välisenä aikana ja ko.valokuva on otettu ilmeisesti illalla.Eräs silminnäkijä kertoi toisella keskustelupalstalla, että hän näki 27.8.2003 illalla n.klo.19.00 valtavan kokoisen UFOn(laajasalossa).Hänen mielestään kohde oli niin suuri, että sen on täytynyt näkyä keskustaan asti.
Muistanko oikein, oliko Mars-planeetta juuri tuona päivänä hyvin lähellä maata?
Mutta ei Mars silti niin suurelta paljain silmin näyttänyt että sitä kukaan avaruusalukseksi luulisi.
Pane sormet pistorasiaan ja aikamatkusta katsomaan tapahtuiko jotain!
Vai eikö onnistu, onko Helsinki liian lähellä, onnistuisiko homma paremmin jos kuva olisi Tiibetin tunneleista tai Sieltä mihin Hublekaan ei yllä?
-Sitä en tietysti tarkoittanutkaan.
Joidenkin tietojen mukaan Mars oli kuitenkin lähimpänä maata 60 000:een vuoteen 27.8.2003.Onko tieto oikea?
-----
23.8.2003 Helsingistä ja osasta eteläistä-suomea katkesivat sähköt.Lontoosta sähköt katkesivat viikkoa aiemmin ja Kööpenhaminasta ja Roomasta Helsingin jälkeen.
Ei onnistuisi paremmin.
Sitä täytyy haluta. Minä en. Olen nähnyt jo.
Valokuvaaja ei ole kohdistanut kameraa "ufoon", vaan mukaan on tullut paljon kadun pintaa etualalla.
"Ufosta" on jopa jäänyt toinen laita pois. Kukaan ei kohdistaisi kameraa tuolla lailla ufoa kuvatessaan.
Lainaus eräiltä internetsivuilta:
"Ensikuun (elokuu 2003) 27. päivä Maa ja Mars ovat niin lähellä toisiaan, kuin mahdollista. Etäisyys täältä Marsiin on tuolloin 55,7 milj.km. Tämänkaltainen lähestyminen on todella harvinaista ja sen toistuvuusajaksi on arvioitu 60 000 vuotta".
Voisiko joku vahvistaa pitääkö tuo paikkansa?
VÄÄRENNÖS!
Minulla on 3kpl valokuvia tuosta ilmiöstä.
ilmoita minun sähköpostiin jos haluat kuvat.
[email protected]
voin vaikka lähettää kuvat sähköpostilla.
Terveisin: Risto Lahti
Osoitteeseen:
[email protected]
Kiitän etukäteen !
Ei mitään. Ei yhtään mitään.
Viime syksyn UFOsta ei ilmeisesti kukaan uskalla kuvia nettiin laittaa.
Täällä on keskusteltu myös oudoista"tähdistä"ja valoista, joita pääkaupunkiseudulla on näkynyt jo useiden kuukausien ajan.Esim tähtimäinen valo pysyy pitkään paikallaan, mutta saattaa lähteä liikkeelle.Samanlaisesta ilmiöstä löytyi uutinen
amerikkalaisesta lehdestä Washington daily news 21.1.2004:
http://www.wdnweb.com/articles/2004/01/21/news03.txt
...linkki ei aukea, niin osoite:Washington Daily News local news UFO at the OLF