Bravan hankintaan...

Jos aikoisin koeajaa tai jopa hankkia noin 50-100 tuhatta ajettua Bravoa tai Bravaa, niin mitä ovat auton mahdolliset tyyppiviat jotka voivat tulla esiin ennen kuin mittarissa on 200 tuhatta?

Mitä kannattaa erityisesti tarkistaa korin kunnosta, moottorista, huoltohistoriikista jne?

Miten toimii Bravon tai Bravan ilmastointilaite ja keskuslukitus, onko ollut mitään ongelmaa? Entä talviajo, mitä kokemuksia.

Vain asiallisia kommentteja, kiitos.
4786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokemuksia itsellä vain mareasta, joka on kyllä lähes sama auto. Sähkölaitteissa ei ole mitään ongelmia eikä kori ruostu. Lämppärikin toimii hyvin.

Vaihteiston toiminta kannattaa tarkistaa kunnolla, se on oikeastaan noiden ainoa vakavampi vika, ja tosiaan jos se toimii niin ei ongelmaa.

Samasta aiheesta on keskusteltu useasti, kannattaa selailla vanhoja aiheita läpi.

Äänestä

Jep, aiemmin mainitun vaihteiston lisäksi muutamia hyviä tarkistuskohteita mielestäni ovat

- jakohihnan vaihto (väli 60tkm/3 vuotta), joko siis juuri vaihdettu tai tulee ihan kohta ajankohtaiseksi. Maksaa jonkin verran, joten vaihto pitää saada joko kauppaan mukaan tai sitten alennusta hintaan.

- iskunvaimentimien kunto (noita tehdasasenteisia on tuntunut menevän aika monilta kohtuullisen tiehään, tuon verran ajetuissa voi hyvinkin olla aika lailla huomauttamista)

- kytkin (auton nykiminen kylmänä pakkaskeleillä ja pienillä vaihteilla normaalit kytkimen kulumisen merkit)

Suosittelen koeajamaan ulkona seisoneen auton ja kylmällä säällä; yksilöiden erot ja ongelmat tulevat paremmin esiin, etenkin tuon vaihteiston suhteen. Lämpimästä hallista lähdettäessä et saa tietenkään yhtä tarkkaa kuvaa auton käyttäytymisestä talvella.

Äänestä

Bravollani oli ajettu 115,115 km kun ostin sen.
Vaihdatin välittömästi kiristäjän ja jakopään hihnan.Autoon oli vaihdettu tänä kesänä iskarit ja tukivarret.Tyhjäkäynti humppasi edes takas,kävin testerissä delta-autossa.Siinä oli ns kenkä sökönä, siis kaasarin alla, joka maksoin pelkkä osa deltassa 1180€.No autoliike joka myi auton,maksoi ja korjautti muualla ja osineen maksoi muualla 500€.Nyt käy kun enkeli,tämä vika on harvinainen bravossa,siis ei kannata pelästyä.
Olen tyytyväinen autooni kaikinpuolin,on tosi kiva peli ja kiva ajaa,suosittelen.Ei tule olemaan viimeinen Fiattini.

Äänestä
  • ...ei ole juur ollenkaan ilmaantunut neljän vuoden käytön ajalla. ainoa pieni miinus on kytkimen ravistus kylmänä/kosteella ilmalla. sekin ''vika'' häviää muutaman metrin ajon jälkeen.
    mikään saunahan fiat ei ole mutta tarkenee. plussaa ilmakanavat takajalkatilaan/hiljainen puhallin.
    osta pois jos siltä tuntuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PasiL kirjoitti:

Jos aikoisin koeajaa tai jopa hankkia noin 50-100 tuhatta ajettua Bravoa tai Bravaa, niin mitä ovat auton mahdolliset tyyppiviat jotka voivat tulla esiin ennen kuin mittarissa on 200 tuhatta?

Mitä kannattaa erityisesti tarkistaa korin kunnosta, moottorista, huoltohistoriikista jne?

Miten toimii Bravon tai Bravan ilmastointilaite ja keskuslukitus, onko ollut mitään ongelmaa? Entä talviajo, mitä kokemuksia.

Vain asiallisia kommentteja, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu